Foto: TASR/SITA

Páchateľ možno nebol osamelým vlkom.

Premiér je naďalej hospitalizovaný vo vážnom stave v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Prevoz do inej nemocnice v najbližšom období nie je plánovaný ani možný. Podľa Roberta Kaliňáka je však premiér už mimo ohrozenia života.

Vyšetrovací tím atentátu sa zaoberá aj možnosťou, že páchateľ nebol osamelým vlkom. Útočníka medzitým vzal Špecializovaný trestný súd v sobotu (18.5.) do vyšetrovacej väzby. Situáciou po atentáte sa má v stredu (22. 5.) pred rokovaním vlády zaoberať bezpečnostná rada štátu. V najbližších dňoch bude zvolaný aj parlamentný brannobezpečnostný výbor, kde majú poslanci dostať podrobnejšie informácie.

Okrúhly stôl sa nekoná

Okrúhly stôl politických strán, na ktorý pozývali prezidentka Zuzana Čaputová a jej nástupca Peter Pellegrini s cieľom upokojiť situáciu a odmietnuť násilie, zatiaľ pravdepodobne nebude. Podľa Pellegriniho naň zrejme ešte nedozrel čas, Čaputová považuje možnosť stretnutia politických lídrov stále za otvorenú.

Výkon policajtov je po atentáte navýšený zhruba o 30 až 40 percent. Bezpečnostné opatrenia sú sprísnené v oblasti miest s vyššou koncentráciou osôb, monitorujú sa obchodné centrá, objekty osobitnej dôležitosti ako vládne inštitúcie, bydliská ministrov a poslancov, tiež televízie, denníky a ďalšie médiá. Pod zvýšenou kontrolou sú aj nemocnice.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil tri osoby, ktoré na sociálnej sieti schvaľovali konanie útočníka. Obvinili tiež jednu osobu, ktorá poslala výhražnú správu ministrovi vnútra a ďalším dvom poslancom cez sociálnu sieť. Prokurátor mu navrhuje väzbu. Muža, ktorý 16. mája pred Rooseveltovou nemocnicou vykrikoval slová podporujúce a schvaľujúce útok na premiéra, Okresný súd v Banskej Bystrici odsúdil v nedeľu v tzv. superrýchlom konaní na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch mesiacov.

Polícia zatiaľ identifikovala takmer 50 vyjadrení na sociálnych sieťach, z ktorých vyplýva podozrenie z verejného schvaľovania trestného činu alebo jeho páchateľa. Celkovo preveruje takmer 90 informácií a podnetov o schvaľovaní trestného činu alebo nenávistných prejavov vo virtuálnom svete.

Uložiť článok

Najnovšie články