National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIH/Public Domain

Jedna z najväčších štúdií tohto druhu odhalila zaujímavé zistenie.

U niekoho nákaza novým koronavírusom má vážne a nepríjemné symptómy, ktoré si vyžadujú intenzívnu lekársku starostlivosť, u iných prebehne až tak ľahko, že dotyčný človek ani netuší, že bol vôbec nakazený. Takýto asymtomatickí pacienti ale strácajú protilátky skôr.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

Jedna z najväčších štúdií tohto druhu prebiehala od polovice júna do konca septembra a analyzovala vzorky od ľudí z Anglicka, uvádza portál Science Alert.

U mladších je strata pomalšia

Štúdia spoločnosti Imperial Colllege London a firmy Ipsos Mori tiež naznačuje, že strata protilátok bola pomalšia u osôb vo veku 18 až 24 rokov v porovnaní s pacientmi vo veku nad 75 rokov.

Prieskum zadala britská vláda a výsledok naznačuje, že imunitná odpoveď ľudí na COVID-19 sa časom po infekcii znižuje.

Zostáva nejasné, aká úroveň protilátok poskytuje imunitu a ako dlho táto imunita trvá,“ uviedol Paul Elliott z Imperial School of Public Health.

Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Protilátky sa znižujú

Štúdie sa zúčastnilo až 365-tisíc náhodne vybraných dospelých, ktorí si medzi 20. júnom a 28. septembrom vykonávali v domácich podmienkach testy na protilátky proti novému koronavírusu.

Výsledky ukazujú, že počet ľudí s protilátkami klesol za približne trojmesačné obdobie o 26,5 percenta. Ak sa tieto zistenia prenesú na celonárodnú úroveň, potom to znamená, že podiel anglickej populácie s protilátkami klesol zo 6 percent na 4,4 percenta.

Výskum tiež zistil, že počet zdravotníckych pracovníkov s pozitívnym testom na protilátky sa časom nezmenil, čo by mohlo odrážať opakované alebo vyššie vystavenie vírusu.

Foto: unsplash

Táto veľmi rozsiahla štúdia ukázala, že podiel ľudí s detekovateľnými protilátkami časom klesá,“ uviedla Helen Wardová, jedna z hlavných autoriek štúdie.

Zatiaľ sa teda nevie, či to u týchto ľudí zvyšuje riziko reinfekcie koronavírusom. Preto je nevyhnutné, aby aj takýto ľudia naďalej dodržiavali pokyny a chránili seba aj ostatných preventívnymi opatreniami, ako je nosenie rúšok či dezinfekcia.

Uložiť článok

Najnovšie články