Foto: NASA

Kto z nás by nechcel vidieť vulkanickú erupciu na vlastné oči?

Astronauti na medzinárodnej vesmírnej stanici mali tú česť. A dokonca pritom mali naozaj unikátny výhľad. V čase erupcie sa totiž nachádzali 408 kilometrov nad sopkou Raikoke, ktorá sa nachádza v Ochotskom mori. Je súčasťou Kurilských ostrovov, ktoré sa tiahnu od Ruska až k Japonsku, ktoré ich kedysi malo v správe. Od konca druhej svetovej vojny patria ostrovy Rusku.

Ako píše portál Science Alert, tento výhľad bol skutočne unikátny. Najmä preto, že pre astronautov bolo možné pozorovať hríbovitý oblak popola, ktorý erupcia spôsobila. Za bežných okolností nie je možné takto pozorovať erupciu, pretože popol, ktorý putuje ovzduším, má teplotu topenia 1 110°C, pričom väčšina lietadiel je vybavená motorom, ktorý produkuje teplo okolo 1500°C.

Foto: Nasa

Skvelá príležitosť

Pokiaľ by teda skrz takýto mrak preletelo, hrozilo by, že sa motor zadrie a dôjde ku katastrofe, čo pochopiteľne nikto nechce riskovať pre perfektný záber. Astronauti, ktorí aktuálne prebývajú na ISS, však mysleli na všetko a zhotovili unikátne zábery, aké sa vidia raz za život. Na záberoch tak môžeme vidieť stúpajúci popol aj vodnú paru, ktorá pravdepodobne vznikla kontaktom ohromného množstva plynu a s minerálmi, ktoré sopka uvoľnila.

Keby ste sa nejakou nešťastnou náhodou ocitli na opačnej strane mraku, teda pod ním, zažili by ste tiež poriadne divadlo. Ako ďalej uvádza Science Alert, najprv by ste videli jantárový mrak, následne by ste videli oblaky typu mammatus, a potom by vám pred očami začalo miznúť slnko. Ešte predtým by však jeho svit nabral desivo ohnivú farbu. Potom čo by vás zahalili mraky, ktoré vrhajú fialové svetlo všade naokolo, by ste mali veľké šťastie, keby vás nezasiahol jeden z bleskov, ktorých dosah sa hýbe okolo 100 kilometrov.

Erupcia, ktorú pozorovali astronauti na ISS sa odohrala v sobotu a stalo sa tak prvýkrát od roku 1924. Erupcia predtým sa konala v roku 1778 a dokonca spôsobila masívnu katastrofu. Vedci zatiaľ nedokážu predpovedať, kedy udrie jej ďalšia erupcia.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články