Foto: Interez (Matúš MIkuláši, archív)

Používatelia kritizujú aplikáciu za jej netradičné praktiky.

Používatelia aplikácie FaceApp sú znepokojení. Niekoľko užívateľov vyjadrilo svoje znepokojenie na Twitteri, kde priamo adresovali problematiku appky. Tá sa v posledných dňoch poriadne rozmohla, keďže umožňuje používateľom zostarnúť alebo omladnúť o desiatky rokov či zmeniť pohlavie.

Mnoho užívateľov si všimlo, že FaceApp si spraví prístup k fotografiám v zariadení bez toho, aby sa opýtalo užívateľa na povolenie. Ako upozorňuje portál Lad Bible, skupina používateľov s Apple zariadeniami si zasa všimla, že pokiaľ aplikácii odmietne prístup k fotografiám, zdá sa, akoby samotná aplikácia menila nastavenie. Ďalší používatelia sa začali zamýšľať nad tým, čo sa stane zo zábermi, akonáhle sú uploadované na servery aplikácie.

FaceApp sa háji

FaceApp na tieto podozrenia reagoval a podľa portálu Tech Crunch skutočne potvrdil, že uchováva niektoré fotografie užívateľov na svojich serveroch. Robí tak preto, že väčšina procesov potrebných na úpravu fotografie sa deje na cloude a tieto fotografie zmiznú do 48 hodín. FaceApp tiež uvádza, že používatelia môžu zažiadať o vymazanie ich dát. Zatiaľ na tento úkon však neexistuje jednoduchý proces a tak musia užívatelia prejsť cez sekciu Nahlásiť chybu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa © Sajfa (@sajfa),


Face App tiež upozorňuje, že zozbierané dáta nepredáva tretím stranám. Taktiež dodáva, že tím pre prieskum a vývoj síce sídli v Rusku, no dáta užívateľov samotné do krajiny odosielané nie sú. „Chceli by sme sa vyjadriť aj k najčastejšiemu znepokojeniu, ktorým má byť fakt, že všetky fotografie užívateľa sa nahrávajú na naše servery po tom, ako nám udelí súhlas. Toto nie je naša taktika. Nahrávame len fotografie určené na editáciu, hovorí na záver tím FaceAppu.

Podľa všetkého tak nie je dôvod na to, aby sme sa obávali o naše súkromie v súvislosti s využitím aplikácie. Tiež môžeme uplatniť klasicky citát zo Spider-Mana: „S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť…“ Napokon v smartfónoch mnohí ľudia používajú oveľa nebezpečnejšie aplikácie, ktoré sa na prvý pohľad taktiež tvária nevinne. Mnohí z nás tiež nemajú problém so zverejnením akýchkoľvek informácií veľkým sociálnym sieťam ako je Facebook či Instagram.

Aktualizácia: Vedúci senátnej menšiny Spojených štátov žiada FBI, aby aplikáciu prešetrila

Vedúci senátnej menšiny Spojených štátov, Chuck Schumer oficiálne požiadal FBI a Federálnu Komisiu pre obchod, aby sa lepšie pozrela na aplikáciu Face App a prešetrila jej taktiky. Ako upozorňuje portál 9 ro 5 Mac, ubezpečujúce tvrdenia však neupokojili americkú stranu Demokratov. Schumer má vážne starosti v súvislosti s ochranou dát, ale aj s tým, že užívatelia netušia komu svoje informácie zverujú. CNN dodáva, že Demokratický národný výbor varuje kandidátov na prezidenta v roku 2020, aby nepoužívali túto aplikáciu vyvíjanú Rusmi. Obavy sa vynárajú najmä v súvislosti so škandálom Cambridge Analytica.

ladbible.com

Najnovšie články