Vymažte si Facebook

Foto: flickr.com(www.shopcatalog.com)

Podľa Briana Actona, spoluzakladateľa WhatsAppu, Facebook narába neeticky s dátami používateľov.

Spoluzakladateľ známej komunikačnej platformy WhatsApp, vyzval ľudí prostredníctvom sociálnej siete Twitter, aby si vymazali svoj účet na Facebooku. Dôvodom má byť obchodovanie so súkromím užívateľov s cieľom generovať zisk prostredníctvom reklamy. 

Odporúča ľuďom aby si vymazali Facebook, ako aj všetky aplikácie, ktoré pod neho spadajú zo všetkých smartfónov či tabletov. Acton už raz príspevok s hashtagom #deletefacebook použil. Vtedy to ale súviselo s masovým únikom dát, známych ako kauza Cambridge Analytica.

O kauze Cambridge Analytica v kocke

  • Cambridge Analytica je najznámejší škandál týkajúci sa Facebooku.
  • Unikli informácie z až 87 miliónov účtov.
  • Facebook zareagoval viacerými krokmi, ako si zabezpečiť svoj účet, ktorými chcel užívateľom prinavrátiť istotu, že ich údaje sú v bezpečí.

Acton momentálne pôsobí na vývoji konkurenčnej aplikácie k WhatsAppu – Signal, ktorá je založená na pokročilom šifrovaní údajov. Okrem Facebooku však Acton kritizuje aj Google, ktorý s údajmi od používateľov postupuje veľmi podobne.

Facebook výpadok
Foto: Unsplash

Aplikáciu WhatsApp, na ktorej vývoji sa podieľal, v roku 2014 predali práve Facebooku za 19 miliárd dolárov. Po troch rokoch ale vývoj WhatsAppu opustil. Nepáčilo sa mu zavádzanie reklamy do aplikácie. Facebook chcel týmto krokom začať na WhatsAppe zarábať.

Navrhoval obchodný model, v ktorom by používatelia platili jeden dolár ročne za využívanie aplikácie, bez toho aby v nej boli zobrazované reklamy. S tým ale Zuckerberg nesúhlasil, aj keď by to mohlo priniesť až miliardu dolárov ročne. To sa síce javí ako vysoká suma, na reklamách sa zarobí alebo ďaleko viac.

V rozhovore pre magazín Forbes Acton uviedol, že Facebook má za cieľ prostredníctvom reklamy zarobiť na WhatsAppe takmer 9 miliárd eur v priebehu nasledujúcich 5 rokov.

dailymail.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )