Mårten Eskil Winge, Public domain, via Wikimedia Commons

Poznáte mytológiu severnej Európy?

Odrazom kultúry jednotlivých dávnovekých národov je aj ich mytológia. Niektoré sú menej známe, iné zase pozná takmer každý. Mytologické postavy sú tiež obľúbeným žánrom filmárov, ktorí dokážu ťažiť z pútavých príbehov starých aj niekoľko tisícročí. Dnes sme si pre vás pripravili 10 otázok týkajúcich sa mytológie severských národov Európy. Zvládnete kvíz na plný počet bodov? 

Ako sa volal najvyšší boh v severskej mytológii?

Public Domain

Odin je hlavný boh v severskej mytológii a vládca Asgardu. Odin patrí do božského rodu Asov a býva spájaný s múdrosťou, vojnou, smrťou, ako aj s mágiou, básnictvom, veštením, víťazstvom a lovom.

Akú zbraň používal boh Thor?

Mårten Eskil Winge, Public domain, via Wikimedia Commons

Klasický Thorov nástroj je kladivo Mjölnir, ktorým podľa legendy zabíjal obrov.

Čo to bola Valhalla?

snl.no/Public Domain

Valhalla je v staronordickej mytológii miesto, kam prichádzajú po smrti padlí hrdinovia.

Ako sa v severskej mytológii označuje koniec sveta, zánik bohov či posledná bitka mocností dobra a zla?

snl.no/Public Domain

Ragnarök Ragnarök (v preklade "údel bohov") je v severskej mytológii označenie pre koniec sveta, zánik bohov, poslednú bitku mocností dobra a zla. Podľa legendy má svet byť opäť obnovený, pretože prežije osem dobrých bohov a jeden ľudský pár, ktorý sa pred nebezpečím ukryje v kmeni stromu Yggdrasil.

V akom vzťahu bol boh ohňa Loki s Odinom?

Public Domain

Loki je v severskej mytológii boh ohňa a pokrvný brat Odina. Lokiho vzťahy s bohmi sa líšia podľa zdrojov. Občas im pomáha a občas im robí problémy.

V bitke Ragnaröku zápasí Thor s akým zvieraťom?

Pixabay

Pri poslednej bitke, Ragnaröku, zápasí Thor s obrovským hadom Jörmungandrom. Druhý, a zároveň posledný súboj sa odohral počas Ragnaröku, keď had vystúpil z mora a otrávil svojím dychom vzduch. Thor ho zabil, no sám však prešiel len deväť krokov a padol taktiež mŕtvy, otrávený hadím jedom.

Ako sa volali nižšie bohyne, ktoré vyberajú na bojových poliach duše padlých vojakov hodných Valhally?

Public Domain

Valkýry sú podľa severskej mytológie dísy, ktoré s nornou Skuld vyberajú na bojových poliach duše padlých vojakov hodných Valhally, ktorým sa potom hovorí Einherjovia. Podľa povestí ide o krásne, ale nebezpečné ženy – bojovníčky, ktoré sú ozbrojené štítmi, oštepmi a prilbami, a ktoré slúžia svojmu bohu Odinovi. Valkýry, jazdiace do boja na okrídlených koňoch, podľa Odinových pokynov riadili boj, strážili bojovníkov alebo ich nechávali padnúť. Majú moc vyvolávať tých, ktorí zahynú a určovať víťazstvo. V časoch mieru obsluhujú a rozptyľujú padlých bojovníkov vo Valhalle.

S kým z gréckej mytológie je stotožňovaný Thor?

Emil Doepler, Public domain, via Wikimedia Commons

Thor sa zobrazuje ako mladík s červenou bradou. V porovnaní s gréckou mytológiou sa stotožňuje s Herkulom.

Z čoho bola vyrobená loď Naglfar, ktorú pri Ragnaröku riadil obor Hrym s kormidelníkom Lokim?

pixy.org

Pri Ragnaröku podľa mytológie slnko a mesiac budú prenasledovať vlci a zhltnú ich – nastane tma. Na svet zaútočia tri hlavné mocnosti. Z mora sa vyplazí obrovský had Midgårdsormen (Jörmungandr) v bojovej nálade, čím uvedie do pohybu loď z nechtov mŕtvych Naglfar. Túto loď riadi obor Hrym, kormidelníkom je Loki. Z juhu prichádzajú démon ohňa Surtr so synmi Muspellu. Ale zo všetkých najstrašnejší je vlk Fenrir. V tejto chvíli povstane Heimdall a zatrúbením dá vedieť, že nastává Ragnarök a bohovia sa pripravujú do boja.

Ako sa volali podľa severskej mytológie prví ľudia?

Robert Engels (1866-1920)., Public domain, via Wikimedia Commons

Odin spolu so svojimi dvoma bratmi (Vili a Vé) patrí medzi stvoriteľov ľudí. Odin im dal dych a život; Vili im dal mozog a pocity; a Vé im dal sluch a zrak. Prvý človek bol Ask a prvá žena bola Embla.

0
Uložiť článok
Komentovať