zdroj: ASUS

Jeden deň v nahrávacom štúdiu, keď sa ide do finále.

Hudobník a producent Zoli Tóth prezrádza, čo všetko treba zvládnuť, ak chcete pochopiť umelcov, a o tom, ako ťažko je žiť ľahko. 

Keď prejdete nenápadným dvorom v jednej ulici v centre Serede, dostanete sa do nahrávacieho štúdia Randal Factory. Verte tomu, je špička vo svojej brandži.

Ako skúsený majiteľ a hostiteľ vám Zoli Tóth presne povie, kde parkovať, a bude vám robiť skvelú kávu z lokálnej pražiarne. Na vysvetľovanie o svojej práci by chcel pol hodinku, ale aby to skrátil, tak sa iba nadýchne a povie: Ak hovorím všetko, tak myslím všetko.

„Od psychickej podpory, cez korekciu textov, technické čistenie, dolaďovanie, cez vymýšľanie rôznych aranžmánov, dopomáhanie nápadom, prípadne objednanie ďalších umelcov, ktorí majú participovať na nahrávke. Niekedy treba vyjsť v ústrety človeku, pre ktorého pracuje, niekedy treba vstúpiť s kompletným nápadom, inokedy len treba počúvať a spraviť to, čo človek po mne chce. Producentská práca je veľmi komplexná, je to naozaj veľmi široký záber. “

Základ má Zoli výborný. Dlhé roky študoval muziku, presne povedané hru na klavíri v Košiciach aj Budapešti. Popri tom ho vždy zaujímala zvukárska aj producentská práca. „Živil som sa zvukarinou na  koncertoch s jazdil som s kapelami, ktorým som robil osobného zvukára. Komponoval som popri tom pesničky v kapelách, ale zlom nastal až vtedy, keď ma zavolali do veľkých televíznych formátov.“ Prišlo SuperStar, Hlas Česko-Slovensko, Milujem Slovensko a tam Zoli sprevádzal interpretov samostatne alebo v kapele.

Prišli ponuky, spolupráce a čoraz viacej práce a dnes Zoli s kolegom gitaristom Jimim Cimbalom vedú priestranné a špičkovo vybavené nahrávacie štúdio. „Ťaháme to dvaja,“ hovorí Zoli. „Jimi vie pokryť spektrum cez rockové až metalové produkcie, ja som skôr ladený na popový žáner a možno sem-tam do jazzu.“ A srdcovka? Tou je teraz spolupráca a hranie v kapele Desmod.

A ak sa teda vrátime k schopnostiam producenta, pribúda tam finančná, právna a technologická vzdelanosť. Bavíme sa o tom, ako funguje prihlasovanie na slovensko.sk, o výkone notebooku, vybavení portami a o kvalite vstavaných reproduktorov. Zoli nám objednáva obed a pokračuje sa v práci.

Zoliho producentské a zvukárske majstrovstvo je aj za úspešnou novinkou Petra Cmorika Pripíjam. Je to nesmierne silná a emotívna skladba s nádherným husľovým partom. „Má veľmi veľkú energiu a pekný odkaz.  Keď som s ňou robil, mal som ju neustále v hlave. Stále som rozmýšľal, ako by sa dala ešte zlepšiť alebo ešte inak uchopiť.“

Výsledkom práce celého tímu bolo, že nedeľná online premiéra Pripíjam pritiahla na Petrov YT kanál tisícky divákov. Skladba je venovaná ľuďom, ktorí nám chýbajú a my sa s nimi často pomyselne rozprávame. Prišla v správny čas a všetci v tíme sa pre Petrovu skladbu nadchli. Zaradili sa k umelcom, ktorí citlivo reagujú na aktuálne udalosti, ako sú pandémia alebo vojenské konflikty. Robia zbierky, poskytujú prístupy na svoje profily na sociálnych sieťach lekárom alebo nám hudbou proste dodávajú odvahu.

„Všetci stále sledujeme, čo sa okolo nás deje. Niekedy ma inšpiruje manželka, niekedy sused, niekedy nejaký obraz, video, hudba, dianie vo svete. Tých inšpirácií môžete mať denne aj niekoľko desiatok,“ hovorí Zoli. Mať nahrávacie štúdio na malom slovenskom trhu si vyžaduje nemálo odvahy. Špičkové technológie sú zaťažené úverom a dva roky lockdownu takmer zlikvidovali kreatívny priemysel. „Treba na to odhodlanie a veriť tomu, čo robíte.“

Kreativita nepozná hranice: Peter Cmorik

Popusť uzdu svojej kreativite s ASUS Vivobook Pro 16X OLED.

zdroj: ASUS
PR článok ASUS
Uložiť článok

Najnovšie články