Foto: Unsplash.com

Už dlho je známy fakt, že ľudstvo bez včiel nemá šancu na prežitie.

Napriek tomu je na tom populácia včiel každým rokom horšie. V súčasnosti trápi pandémia nielen ľudí, ale aj včely. Zrejme za to môže infekčná huba, ktorou sa včely nakazia počas opeľovania kvetov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Včely ohrozuje nebezpečný parazit

Ako informuje portál Daily Mail, s pandémiou momentálne bojujú nielen ľudia. Zdá sa, že jej čelia aj včely. Vedci z Coloradskej univerzity zistili, že európske včely ohrozuje mimoriadne nákazlivá a smrtiaca choroba, ktorá sa šíri prostredníctvom kvetov počas opeľovania.

Parazit hmyzomor včelí vyvolávajúci u dospelých včiel nosemózu sa vyskytuje nielen v Európe, ale aj v Afrike, v Rusku, v Amerike či v Brazílii. Podľa odborníkov práve tento parazit do značnej miery prispieva ku kolapsu včelstiev (syndróm kolapsu včelstiev ohrozuje populáciu včiel najmä posledné dve desaťročia) po celej Európe a je príčinou rýchleho ubúdania včiel po celom svete.

Foto: unsplash

Hmyzomor včelí je vnútrobunková parazitická huba, ktorá je pre včely mimoriadne nebezpečná. Ak sa v tele včely začnú šíriť spóry, smrť je takmer istá. Ešte pred smrťou však včely môžu spóry vylučovať počas opeľovania kvetov. Spóry sa tak zachytia na rastlinách a nákaza sa medzi včelstvami šíri rýchlosťou blesku.

Včelári robia, čo môžu, aby včely zachránili

Samozrejme, včelári proti nákaze bojujú najlepšie, ako vedia. Napríklad, snažia sa vyšľachtiť druh včiel, ktorý je voči ochoreniu odolný. Včely, ktoré sa už stihli nakaziť, zas liečia bylinnými extraktmi.

Šírenie nosemózy do istej miery spomaľuje aj fakt, že v niektorých oblastiach si včely samé vyvinuli odolnosť voči tomuto ochoreniu. Podobne ako iné parazity, aj hmyzomor včelí sa však dokáže prispôsobiť a stáva sa agresívnejším. Hrozí preto, že aj tie včely, ktoré si vyvinuli odolnosť, postihne pandémia, a to napriek všetkému úsiliu.

Foto: unsplash

V súčasnosti sa vedci snažia lepšie pochopiť, ako infekčné ochorenie ovplyvňuje nielen populáciu včiel, ale celý ekosystém. Vrásky na čele spôsobuje odborníkom nielen zdravie včiel, ale aj úbytok zdrojov potravy a množstvo pesticídov, ktoré tieto zdroje kontaminujú.

Daily Mail
Uložiť článok

Najnovšie články