Foto: Unsplash

Podľa včelárov žije na Slovensku asi 100-tisíc včelích rodín.

Zoznam chránených živočíchov na území Slovenska sa možno rozšíri. Vláda chce medzi chránené druhy zaradiť aj včely, ktoré sú mimoriadne dôležitou súčasťou ekosystémov. Ich počet však najmä v dôsledku ľudskej činnosti celosvetovo rapídne klesá.

Ministerstvo pôdohospodárstva chce zaradiť včely medzi chránené živočíchy, informovala o tom cez víkend televízia TA3. Agrorezort týmto krokom reaguje na veľký úhyn týchto opeľovačov, najmä v dôsledku ľudskej činnosti. Včelári upozorňujú na chybné štatistiky a tvrdia, že včiel je na Slovensku o dve tretiny menej ako uvádzajú čísla a teda približne 100-tisíc včelích rodín.

Agrorezort by chcel ochranu včiel zabezpečiť najmä reguláciou používania pesticídov v poľnohospodárstve. Chemické postreky by po zaradení včiel medzi chránené živočíchy mohli byť používané vždy len s ohľadom na život včiel.

Foto: Unsplash

Vedci z celého sveta už dlhodobo upozorňujú na úbytok počtu včiel a to na všetkých kontinentoch. V Brazílii minulý rok počas troch mesiacov uhynulo vyše pol milióna včiel, úbytok dôležitých opelovačov monitorujú prakticky na všetkých kontinentoch. Situácia je podobná v celom hmyzom svete. Od roku 1990 poklesla populácia hmyzu o 25 % a predpokladá sa, že v najbližších desaťročiach bude tento negatívny trend naďalej pretrvávať.

1
Uložiť článok
Komentovať