foto: BrightSide

Tieto triky môžete skúsiť aj sami doma.

Určite sa už aj vám niekedy stalo, že ste videli netradičný trik, no nedokázali ste prísť na to, ako ho urobiť. Vybrali sme pre vás 9 zaujímavých experimentov, ktoré môžete využiť a nachytať svojich priateľov. Vysvetlíme vám nielen to ako ich urobiť, ale aj prečo sa tak deje.

Vajce vo fľaši

Podstata celého triku je v tom, aby ste dostali vajce bez poškodenia dovnútra fľaše. Samozrejme, jej hrdlo nesmie byť širšie ako priemer vajíčka. Na to, aby kúzlo bolo úspešné, najprv uvaríte a ošúpete vajce a hrdlo fľaše natriete trochou oleja. Potom do fľaše vhodíte zapálený papierik alebo zápalky a rýchlo položíte vajce na hrdlo fľaše. To sa vsaje dnu samé.

Dôvod, pre ktorý sa tak udeje, je jednoduchý. Oheň spáli kyslík vo fľaši a vznikne podtlak. Znížený tlak vo fľaši spolu s normálnym tlakom v okolí začne stláčať vajce dnu a vďaka svojej pružnosti sa bez poškodenia dostane aj cez úzke hrdlo.

Fontána z Coca-Coly

Budete potrebovať dvojlitrovú fľašu Coca-Coly a päť až šesť cukríkov Mentos. Tie vhodíte do fľaše, no dávajte si pozor – reakcia je takmer okamžitá. Ak teda nechcete stráviť zvyšok dňa upratovaním, odporúčame vám skúsiť si to von.

K tejto reakcii dochádza preto, že cukríky v spojení s oxidom uhličitým v kole vytvárajú reakciu, ktorá spôsobuje veľmi rýchle vypenenie nápoja, dokonca až striekanie z fľaše ako fontána.

Ihlica v balóne

Amazing capabilities of a balloon

4 amazing tricks with simple balloons.󾔖

Posted by 5-Minute Crafts on Montag, 29. August 2016

Nafúknete balón do strednej veľkosti. Drevenú paličku s ostrým hrotom natrite olejom a jemne ju tlačte cez balón až kým neprejde cez druhú stranu. Všetci budú zaručene prekvapení, že balón nepraskol.

Gumený balón je vyrobený z dlhého reťazca molekúl zvaných polyméry, ktoré sa naťahujú pri nafukovaní balóna. Keď ním prejdete paličkou, polyméry sa odsunú nabok, no ostanú prepojené. Ak je ostrý hrot paličky natretý olejom, pomáha to k tomu, aby nám balón nepraskol.

Horiaca zápalka

 

Never thought about it until now…

Zapáľte zápalku a držte ju asi 10 až 15 centimetrov od steny. Vezmite baterku a posvieťte na ňu tak, aby sa na stene vytvoril tieň. Uvidíte vašu ruku a zápalku, no žiadny oheň.

Deje sa tak preto, že oheň nevytvára žiadny tieň. Nebráni totiž svetlu, aby cez neho prešlo tak, ako sa deje pri iných materiáloch a objektoch.

Kocky ľadu vymaľované zvnútra

Pixabay

Večer naplňte misku na ľad. Na druhý deň pripravte silný soľný roztok a pridajte do neho potravinárske farbivo alebo farbu. Postavte kocky ľadu na tácku a pipetou alebo lyžičkou na ne opatrne dajte pár kvapiek roztoku. Soľ rozpustí ľad a vytvorí na ňom malé dierky. Farba sa tak dostane dovnútra a vytvorí zaujímavé vzory v ľade.

K okamžitému topeniu sa ľadu dôjde preto, že sodík a ľad vytvára tepelnú reakciu, ktorá kocku zahreje dostatočne na to, aby sa v nej vytvorili malé trhlinky.

Domáci dážď

Pexels

Do väčšej priesvitnej nádoby ako napríklad akvárium nalejte vodu. Pomocou saponátu vytvorte veľké chumáče peny, ktoré budú na hladine pripomínať oblaky. Pomocou pipety alebo malej lyžičky potom pridajte na penu pár kvapiek modrého potravinárskeho farbiva. O chvíľu sa vytvorí „dážď“. Týmto spôsobom môžete vysvetliť aj deťom, ako sa tvoria zrážky.

Tancujúca voda

Zmiešajte dva poháre kukuričného škrobu s jedným pohárom vody. Zmes nalejte na potravinársku fóliu natiahnutú na subwoofer. Potom už len pridajte pár kvapiek farbiva a zapnite hudbu. Uvidíte akoby malých červíkov tancujúcich do hudby.

Voda zmiešaná s kukuričným škrobom vytvorí takzvanú nenewtonskú kvapalinu, ktorá sa správa úplne inak, ako by ste čakali. Ak ju silou stlačíte, stane sa tvrdou. Hudba na kvapalinu vytvára skúsi fyzikálnu silu, preto v reakcii na to hrubne.

Falošný klinec


https://twitter.com/Helmut_Koenig/status/885047554991435776
Tentokrát nejde o experiment, ale skôr o ilúziu. Vezmete klinec a rozrežte ho na dve polovice. Tie potom pripevníte na obväz, ktorý si obmotáte okolo prsta tak, aby to vyzeralo, že klinec prešiel cez neho. Pridajte červenú farbu, čím vytvoríte autentický efekt.

Miznúci prst

foto: BrightSide

Tento trik je absolútna klasika. Chrbát ľavej ruky so zdvihnutým prstom ukážete ostatným. Zoberte ukazovák a palec pravej ruky a chyťte ukazovák ľavej ruky v kĺbe. Zakrúťte ním a tvárte sa, že na odobratie prsta potrebuje veľmi silný stisk. Vtedy prichádza váš moment – chrbát ruky síce vaše okolie stále vidí, vy však nenápadne ohnete ľavý ukazovák a pravý palec. Dáte ich k sebe, aby vyzerali ako jeden prst a pomaly, ideálne aj s bolestivým výrazom tváre, ich od seba na vzdialenosť jedného centimetra odtiahnite.

Pozri aj: Toto sú triky, ktoré sme sa naučili v detstve. Ohromne vám však pomôžu aj v dnešnom každodennom živote

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články