Video: Youtube (Detention Films)

Vďaka súčasnému rozvoju techniky a dobe, kedy sa experimentom skutočne medze nekladú, dostávajú priestor aj takéto projekty.

Pred desiatimi či pätnástimi rokmi by nás ani nenapadlo, že by niekto mohol nakrútiť celovečerný film na iPhone, alebo na telefón vo všeobecnosti. Áno, je pravda, že už je to nejaký piatok, čo majú mobilné telefóny v základnom vybavení skutočne silný a kvalitný fotoaparát, no stále znie táto myšlienka ako sci-fi.

Možno sme vás prekvapili, možno ani nie, no takéto filmy už existujú. A nenakrúcajú ich len nezávislí režiséri či študenti filmových škôl. K takémuto kroku sa odhodlal aj oscarový Steven Soderbergh. Poďte sa s nami pozrieť na tie najzaujímavejšie.

Do zoznamu týchto filmov sme nezahŕňali hodnotenie Česko-slovenskej filmovej databázy, pretože väčšina z nich tu zatiaľ nie je registrovaná. 

Tangerine

Tangerine rozpráva príbeh o prostitútkach, ktoré pôsobia v neslávne známej časti Hollywoodu. Hlavná hrdinka je transgender žena, ktorá sa dozvedá, že ju jej muž opustil kvôli biologickej žene. Režisér filmu využil k nakrúteniu iPhone 5s, avšak nie z chuti experimentovať, ale z dôvodu zníženia nákladov. K nakrúcaniu bola tiež využitá aplikácia Filmic Prom, aby boli zábery stabilizované a niekoľko dodatočných objektívov, ktoré mali dodať obrazu filmový vzhľad. Jeden z tvorcov, James Ransone sa vyjadril, že výsledok nie je v tom, či použijete drahú kameru alebo iPhone, ale v tom či rozumiete filmovej histórii.

IMDB: 7,1/10

Play With the Phrase Each Other

V tomto filme má využite iPhonu ako kamery zvláštny symbolický účel, keďže celý dej sa točí okolo postáv, ktoré spolu telefonujú. Dokonca ide o prvý film, ktorý je celý založený len na telefonátoch. Príbeh sleduje mladého neurotického chalana menom Jake, ktorý sa rozhodne presťahovať sa za svojim priateľom Seanom do veľkého mesta. Sean podvádza ľudí na Craigliste, americká obdoba internetových bazárov a jedného dňa zmizne. Jake započína svoju osamelú púť a film samotný veľmi pekne reflektuje súčasnú digitálnu dobu v kontraste so sociálnymi nezhodami.

IMDB: 7/10

And Uneasy Lies the Mind

Jeden z vizuálne najzaujímavejších filmov roka 2014 sa síce nedočkal veľkého úspechu ani komerčného docenenia, no prekvapil práve tým, že ide o celkom prvý (celovečerný) film, ktorého celá stopa bola zaznamená na iPhone. Scenár vás nenadchne a hlavné postavy tiež nie sú  najnápaditejšie, no snímok rozhodne neunudí a s vedomosťou, že celý bol nakrútený na iPhone, vo vás prejaví nevídaný záujem už pri prvej scéne.

IMDB: 5,8/10

Framed

Krátkometrážny film sleduje príbeh fotografa, ktorý sa potuluje prírodou, keď odrazu natrafí na niečo nečakané. Snímok je dielom francúzskeho režiséra Maëla Sevestreho a bol nakrútený aj zostrihaný za pár dní. Film pochádza z roku 2011 a je jedným z prvých projektov, v ktorých sa využil iPhone ako hlavná kamera. Na internete o ňom veľa zmienok nenájdete, no vo videu pod textom si ho môžete vychutnať v celej svojej trojminútovej kráse.

IMDB: 7,6/10

Searching for Sugar Man

Tento dokumentárny film sleduje dvoch mladých mužov z južnej Afriky, ktorí pátrajú po svojom idole a zmiznutej rock ‚n rollovej hviezde menom Rodriguez. Kým Rodriguez žil v Amerike, nikdy nebol veľmi populárny a ani len netušil o svojej sláve, kým ho jeho fanúšikovia v južnej Afrike nevypátrali. Tvorcovia získali za tento dokument Oscara a to aj napriek tomu, že sa takmer nezmestili do rozpočtu. Práve využitie iPhonu, ako kamery bolo riešením zlého plánovania, ktoré nakoniec vyústilo v ohromný úspech.

IMDB: 8,2/10

Pozri aj: Od prvého volania z mobilného telefónu uplynulo 45 rokov. Spomínate si ešte na tieto legendárne telefóny?

Uložiť článok

Najnovšie články