Foto: unsplash

Tretia dávka vakcíny výrazným spôsobom mení, ako v našom tele účinkujú protilátky.

Nejeden z vás možno už v týchto dňoch bol alebo sa chystá na tretiu dávku očkovania proti koronavírusu. Možno nad tým krútite hlavou a pýtate sa, prečo vlastne a koľko dávok ešte bude. Odborníci však upozorňujú, že tretia dávka je ešte dôležitejšia ako prvé dve. Prečo je to tak?

Prečo je 3. dávka nevyhnutná?

V súčasnosti je už veľmi dobre známe, že koronavírus je takpovediac pohyblivý terč. Aj kvôli tomu v súčasnosti už niektoré skupiny obyvateľov podstupujú tretie kolo očkovania. Mohlo by sa zdať, že ich bude nekonečné množstvo. Veď už sme boli na prvú a druhú dávku, prečo je teda potrebná aj tretia? Ako píše portál The Guardian, tá je podľa odborníkov ešte dôležitejšia ako prvé dve.

Už predtým, ako svet zasiahol variant omikron, bolo jasné, že na to, aby sme boli maximálne chránení, budeme potrebovať aj tretiu dávku očkovania. Okrem toho, očkovanie nás má chrániť pred tým, aby malo prípadné ochorenie ťažký priebeh. Úlohou vakcíny je podnietiť organizmus k tomu, aby začal vytvárať neutralizujúce protilátky. Tie majú zabrániť tomu, aby covid infikoval bunky v ľudskom tele.

Foto: unsplash

Časom sa však táto schopnosť môže oslabiť. K poklesu obranyschopnosti dochádza už približne po troch mesiacoch. Šesť mesiacov po druhej dávke je riziko nákazy koronavírusom až 15-krát vyššie ako niekoľko týždňov po nej. Aj keď väčšina ľudí je aj naďalej chránená pred vážnym priebehom ochorenia, slabnúca imunita predstavuje vážne riziko pre verejné zdravie, a to najmä v prípade, ak časť populácie ostáva celkom bez očkovania. Vo väčšom ohrození sú aj ľudia trpiaci ochoreniami, ktoré ovplyvňujú imunitný systém, teda sú zraniteľní.

Vplyv protilátok sa oslabuje o niečo pomalšie

Omikron zapríčinil, že situácia je ešte viac kritická a tretia dávka je potrebná viac ako doteraz. Mutácie vírusu zapríčinili, že proteíny v ňom v súčasnosti vyzerajú inak ako proteíny vo víruse, ktorý sa k nám ako prvý dostal z Wu-chanu. Očkovacie látky pritom boli prispôsobené práve tomu prvému variantu. To znamená, že protilátky sú v boji proti novej mutácii o niečo menej účinné. Aby bol účinok rovnaký ako predtým, potrebujeme, aby naše telo produkovalo väčšie množstvo protilátok.

Štúdie dokázali, že tretia dávka ich množstvo v tele výrazne zvyšuje. Odborníci preto dúfajú, že po nej sa vplyv protilátok bude oslabovať o niečo pomalšie. Okrem toho, zvyšuje sa nielen množstvo, ale aj kvalita protilátok. Imunitný systém ich však produkuje na základe toho, s akým vírusom a s akým očkovaním príde do kontaktu.

Foto: unsplash

Vedci pracujú na nových vakcínach

Naše telo je však vybavené takpovediac aj druhou obrannou líniou v podobe T lymfocytov. Tie napádajú bunky, ktoré už boli infikované. Ak teda človek ochorie, ich úlohou je dostať infekciu pod kontrolu a zabrániť tomu, aby sa objavili závažné príznaky. V súčasnosti už odborníci pracujú na upravených vakcínach, ktoré sú účinnejšie aj proti novým variantom. Problémom však je, že sa objavujú neustále nové mutácie koronavírusu a je len otázkou času, kedy sa objaví nebezpečnejší a rýchlejší variant ako omikron.

Vedci však dúfajú, že sa im podarí vytvoriť očkovaciu látku, ktorá podporí imunitný systém v tom, aby chránil telo pred širším spektrom variantov koronavírusu. Jednou z možností je vytvoriť vakcínu zameranú na spúšťanie T lymfocytov. Vďaka tomu by mohli vakcíny účinkovať nie niekoľko mesiacov, ale niekoľko rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články