levocskadolina.sk

S narastajúcou teplotou to väčšinu z nás prirodzene čoraz viac ťahá k vode.

Niekto volí dovolenku zásadne pri mori, iný nedá dopustiť na Slovensko. Napriek tomu, že sme vnútrozemská krajina, máme našťastie veľa lokalít, kde môžeme vyraziť k vode a osviežiť sa aj v horúcich letných dňoch. V minulom článku sme vám priniesli 10 tipov, kde stráviť horúce letné dni a náš výber obsahoval kombinácie aquaparkov a termálnych kúpalísk po celom Slovenku. Pravdou ale je, že mnohí máme radi aj niečo viac „naturálne“, a preto sme vám dnes pripravili náš výber 10 jazier a vodných nádrží po celom Slovensku. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a vyrazte za oddychom a relaxom.

Vodné nádrže na Slovensku

Slnečné jazerá Senec

Slnečné jazerá v Senci sú jedným z najznámejších a najnavštevovanejších letných stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Senecké jazerá poskytujú oddych všetkým, ktorí chcú stráviť dovolenku pri vode a očakávajú dobré služby. Senecké jazerá sa nazývajú slnečnými i preto, že patria na Slovensku k jedným z miest, kde je najviac teplých a slnečných dní.  Rozsah vodnej plochy je vyše 100 hektárov, dĺžka je 2200 metrov a priemerná šírka 400 metrov. Priamo v areáli sa nachádzajú detské ihriská, volejbalové plážové ihriská, tenisové kurty, či požičovňa športových potrieb.Počas letnej turistickej sezóny sa konajú v areáli jazier pravidelné diskotéky rôzneho charakteru.

Bio kúpalisko Levočská dolina

Ak by ste si chceli vyskúšať kúpanie v čistej vode, a to bez použitia akejkoľvek chémie, je toto bio kúpalisko ako stvorené pre vás. Nachádzajú sa tu tri jazerá, no kúpať sa môžete len v jednom. Ďalšie jazierko slúži na filtráciu vody v kúpacom jazere a v poslednom sa prevádzkuje rybolov. Tam si môžete uloviť svojho vlastného dúhového pstruha, ktorého si rovno môžete aj ugrilovať. Skvelé na tom je, že nepotrebujete ani rybársky lístok a všetko vybavenie sa dá požičať. V areáli sa nachádza samozrejme bufet a iné pridružené služby.

Vodná nádrž Ružiná 

Vodná nádrž Ružiná, nachádzajúca sa v okrese Lučenec, sa od roku 1970 stala magnetom oddychu domácich i zahraničných turistov v južnej časti stredného Slovenska. Vďaka výborným klimatickým a geografickým pomerom jej bol priradený prívlastok najteplejšia priehrada na Slovensku. Na pokojnej hladine je možné tiež rybárčiť, prípadne si zapožičať člny, skútre, alebo vodné bicykle.

Vodná nádrž Domaša

Scenéria okolo priehradného jazera je jednou z najkrajších na Slovensku. K príťažlivosti Domaše nemalou mierou prispieva okrem prekrásneho prostredia a tichých zákutí aj čistá, modrozelená voda s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Okrem plavcov Domašu obľubujú aj rybári vďaka viacerým druhom rýb, ktoré sa tu vyskytujú.

Zlaté piesky

Tento rekreačný areál pozná asi každý Bratislavčan. Pokojná lokalita na okraji Bratislavy obkolesená zeleňou vytvára príjemné podmienky na rekreáciu. Návštevníci sa môžu okúpať v čistej vode a oddýchnuť si na veľkej piesočnatej pláži. Samozrejmosťou je dostatok stánkov s občerstvením, ako aj rôzne športové a rekreačné aktivity.

Štiavnické tajchy

Tajchy sú krásne, ľuďmi vytvorené jazerá harmonicky vrastené do strmých hôr. Tajchy vyriešili “prvú energetickú krízu” baníctva a zachránili baníctvo v celom kraji. Energia vody nahradila konskú a ľudskú silu, ktorá nestačila odčerpávať spodnú vodu v baniach. Dovtedy vodu v podzemí odčerpávalo asi 2000 ľudí a rovnaký počet koní. Do dnešných dní sa zachovalo 24 tajchov, malebne zasadených do prírody. Niektoré z nich slúžia na rekreáciu: v letných mesiacoch na kúpanie a člnkovanie, v zime na korčuľovanie, na jar a jeseň sú obľúbeným miestom vychádzok. Veľký vodárenský tajch a Klinger sú ľahko dostupné pešo zo Štiavnice. Počúvadlianske jazero, Vindšachta a Richňava v Štiavnických Baniach a Kolpašský tajch v Banskom Studenci sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, ich brehy nie sú také strmé. Zachovali sa taktiež úseky systému jarkov, po mnohých z nich vedú pešie chodníky a cyklotrasy. Najznámejší tajch je Počúvadlianske jazero pod legendárnym Sitnom.

Duchonka

Rekreačná oblasť Duchonka sa nachádza 15 kilometrov od okresného mesta Topoľčany, v pohorí Považský Inovec. Duchonka ponúka široké možnosti športového vyžitia a strávenia voľného času. Okolité lesy ponúkajú príjemné prechádzky v prírode, turistiku po vyznačených turistických trasách, či cykloturistiku po cyklotrasách. V lesoch sa dobre darí hubám a iným lesným plodom. Pre milovníkov vodných športov je tu možnosť surfovania, člnkovania a vodného bicyklovania. Športový areál ponúka tenisové kurty, volejbalové ihrisko, minigolf, tenis a stolný tenis.

Zelená voda

ádrž zelená voda je skvelým výberom pre letné osvieženie pri vode. Nachádza sa len dva kilometre od Nového Mesta nad Váhom a jej výhodou je vynikajúci prístup po diaľnici. Zabaviť sa môžete vo viacerých baroch, počas sezóny sa tu pravidelne konajú rôzne diskotéky, koncerty, alebo iné zábavné akcie. Zelená voda je pre svoje možnosti zábavy vhodná hlavne pre mladých ľudí. Areál poskytuje možnosť využitia mnohých vodných a plážových aktivít zahrňujúcich windsurfing, vodné bicykle, člnky, a takisto je tu aj možnosť rybolovu.

Bio kúpalisko Snina

Podobne ako v biokúpalisku v Levočskej doline, ani tu sa nemusíte obávať chemikálií a pritom sa budete kúpať v krásne čistej vode. Areál bol postavený v roku 2010, má kapacitu až 1200 ľudí a samotné biokúpalisko má rozlohu 3500 m2. Na svoje si tu prídu ako plavci, tak aj neplavci a zábavy si do sýtosti užijú aj deti na vodných atrakciách.

Kolpašské jazerá

Nachádzajú sa v obci Banský Studenec a v minulosti slúžili pre potreby banskej ťažby. V súčasnosti sú tieto jazerá čoraz viac vyhľadávané turistami pre ich kvalitnú vodu a príjemné prostredie. Voda v nich patrí k najteplejším, aké sa dajú v okrese Banská Štiavnica nájsť. V menšom jazere sa tiež prevádzkuje rybolov, väčšie slúži najmä rekreantom na kúpanie.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je najväčšou priehradou na Slovensku podľa objemu zadržiavanej vody. Rozloha tohto vodného diela je 22 km2. Sú tu výborné podmienky na oddych, rodinný pokoj, ale i aktívnu dovolenku. Po hladine Liptovskej Mary premávajú vyhliadkové lode, vďaka ktorým je možné obdivovať krásu nádhernej scenérie. Na Liptovskej Mare je takisto možnosť rybolovu.

Inšpirovali vás naše tipy na letnú rekreáciu? Alebo máte lepšie a zaujímavejšie lokality? Neváhajte a podeľte sa o ne s nami v diskusii.

Pozri aj: 10 unikátnych miest na Slovensku, kde sa okúpete zadarmo a uprostred prírody

 interez.sk (Matej Mensatoris), mojeslovensko.sk , travelguide.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať