levocskadolina.sk

/ 703 / Matej Mensatoris
S narastajúcou teplotou to väčšinu z nás prirodzene čoraz viac ťahá k vode.

Niekto volí dovolenku zásadne pri mori, iný nedá dopustiť na Slovensko. Napriek tomu, že sme vnútrozemská krajina, máme našťastie veľa lokalít, kde môžeme vyraziť k vode a osviežiť sa aj v horúcich letných dňoch. V minulom článku sme vám priniesli 10 tipov, kde stráviť horúce letné dni a náš výber obsahoval kombinácie aquaparkov a termálnych kúpalísk po celom Slovenku. Pravdou ale je, že mnohí máme radi aj niečo viac „naturálne“, a preto sme vám dnes pripravili náš výber 10 jazier a vodných nádrží po celom Slovensku. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a vyrazte za oddychom a relaxom.

Slnečné jazerá Senec

sacr3-files.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com
sacr3-files.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com

Slnečné jazerá v Senci sú jedným z najznámejších a najnavštevovanejších letných stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Senecké jazerá poskytujú oddych všetkým, ktorí chcú stráviť dovolenku pri vode a očakávajú dobré služby. Senecké jazerá sa nazývajú slnečnými i preto, že patria na Slovensku k jedným z miest, kde je najviac teplých a slnečných dní.  Rozsah vodnej plochy je vyše 100 hektárov, dĺžka je 2200 metrov a priemerná šírka 400 metrov. Priamo v areáli sa nachádzajú detské ihriská, volejbalové plážové ihriská, tenisové kurty, či požičovňa športových potrieb.Počas letnej turistickej sezóny sa konajú v areáli jazier pravidelné diskotéky rôzneho charakteru.

Bio kúpalisko Levočská dolina

levocskadolina.sk
levocskadolina.sk

Ak by ste si chceli vyskúšať kúpanie v čistej vode, a to bez použitia akejkoľvek chémie, je toto bio kúpalisko ako stvorené pre vás. Nachádzajú sa tu tri jazerá, no kúpať sa môžete len v jednom. Ďalšie jazierko slúži na filtráciu vody v kúpacom jazere a v poslednom sa prevádzkuje rybolov. Tam si môžete uloviť svojho vlastného dúhového pstruha, ktorého si rovno môžete aj ugrilovať. Skvelé na tom je, že nepotrebujete ani rybársky lístok a všetko vybavenie sa dá požičať. V areáli sa nachádza samozrejme bufet a iné pridružené služby.

Vodná nádrž Ružiná 

panoramio.com
panoramio.com

Vodná nádrž Ružiná, nachádzajúca sa v okrese Lučenec, sa od roku 1970 stala magnetom oddychu domácich i zahraničných turistov v južnej časti stredného Slovenska. Vďaka výborným klimatickým a geografickým pomerom jej bol priradený prívlastok najteplejšia priehrada na Slovensku. Na pokojnej hladine je možné tiež rybárčiť, prípadne si zapožičať člny, skútre, alebo vodné bicykle.

Vodná nádrž Domaša

pamiatkyslovenska.files.wordpress.com
pamiatkyslovenska.files.wordpress.com

Scenéria okolo priehradného jazera je jednou z najkrajších na Slovensku. K príťažlivosti Domaše nemalou mierou prispieva okrem prekrásneho prostredia a tichých zákutí aj čistá, modrozelená voda s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Okrem plavcov Domašu obľubujú aj rybári vďaka viacerým druhom rýb, ktoré sa tu vyskytujú.

Zlaté piesky

slovakia.travel
slovakia.travel

Tento rekreačný areál pozná asi každý Bratislavčan. Pokojná lokalita na okraji Bratislavy obkolesená zeleňou vytvára príjemné podmienky na rekreáciu. Návštevníci sa môžu okúpať v čistej vode a oddýchnuť si na veľkej piesočnatej pláži. Samozrejmosťou je dostatok stánkov s občerstvením, ako aj rôzne športové a rekreačné aktivity.

Štiavnické tajchy

Siglisberg.com
Siglisberg.com

Tajchy sú krásne, ľuďmi vytvorené jazerá harmonicky vrastené do strmých hôr. Tajchy vyriešili “prvú energetickú krízu” baníctva a zachránili baníctvo v celom kraji. Energia vody nahradila konskú a ľudskú silu, ktorá nestačila odčerpávať spodnú vodu v baniach. Dovtedy vodu v podzemí odčerpávalo asi 2000 ľudí a rovnaký počet koní. Do dnešných dní sa zachovalo 24 tajchov, malebne zasadených do prírody. Niektoré z nich slúžia na rekreáciu: v letných mesiacoch na kúpanie a člnkovanie, v zime na korčuľovanie, na jar a jeseň sú obľúbeným miestom vychádzok. Veľký vodárenský tajch a Klinger sú ľahko dostupné pešo zo Štiavnice. Počúvadlianske jazero, Vindšachta a Richňava v Štiavnických Baniach a Kolpašský tajch v Banskom Studenci sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, ich brehy nie sú také strmé. Zachovali sa taktiež úseky systému jarkov, po mnohých z nich vedú pešie chodníky a cyklotrasy. Najznámejší tajch je Počúvadlianske jazero pod legendárnym Sitnom.

zdroj: banskastiavnica.travel

Pokračovanie na ďalšej strane…


Komentovať (0)