Foto: Lassina Zerbo/Twitter

Za radiáciou stojí jadrový reaktor.

Zvýšená úroveň rádioaktivity, ktorý bola zaznamenaná na severe Európy, pravdepodobne pochádza z jadrového reakora. Ten buď pracuje, alebo je v údržbe. Miesto, kde sa nachádza, je stále neznáme.

Zvýšená hladina rádionuklidov

Fínsko, Švédsko, Estónsko či Nórsko minulý týždeň namerali vyššie hladiny izotopov, konkrétne ruténia, cézia a kobaltu. Uviedli však, že sa na ich území nestalo nič, čo by ich prítomnosť vysvetľovalo a rovnako sa vyjadrilo aj ďalších vyše 40 krajín, ktoré reagovali na žiadosť o informácie od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Technik na reaktore č.1 Ignalijskej jadrovej elektrárne na severovýchode Litvy. Ilustračná foto: TASR/AP

Nevedia, odkiaľ pochádza

Podľa MAAE zvýšená hladina izotopov pravdepodobne “súvisí s jadrovým reaktorom, ktorý buď pracuje alebo podstupuje údržbu, keď sa môžu vyskytnúť veľmi nízke úniky rádioaktivity”. “Geografický pôvod úniku zatiaľ nebol určený,” dodala agentúra a znovu zopakovala svoje stanovisko spred niekoľkých dní, podľa ktorého sú koncentrácie v ovzduší veľmi nízke a “nepredstavujú riziko pre zdravie ľudí ani životné prostredie”.

Môže to byť z Ruska

Holandský Národný inštitút pre verejné zdravie a životné prostredie pred týždňom informoval, že izotopy môžu pochádzať zo zdroja v Rusku a “môžu naznačovať poškodenie palivového článku v jadrovej elektrárni”.

Ruský Rosenergoatom pre tamojšiu tlačovú agentúru TASS uviedol, že obe jadrové elektrárne v spomínanom regióne pracujú v normálnom režime a nevyskytli sa žiadne komplikácie pri ich fungovaní.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )