Ilustračná foto: pxhere.com

Vedci v Severnej Kalifornii objavili strom, ktorý je so svojím vysokým vekom najstarším tisovcom na svete.

Keď doktor David Stahle z Kansaskej univerzity a biologička Julie Moore prvýkrát navštívili oblasť Black River, vedeli, že objavili niečo výnimočné. Vtedy však ešte netušili ako veľmi výnimočné. O niekoľko desaťročí sa k tomuto objavu vrátili, aby odhalil jeho veľkoleposť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento výskum sa uskutočnil v rezervácii Black River, v Severnej Karolíne, ktorá je podľa WECT 6 News domovom najstarších stromov Severnej Ameriky. Black River je pokojné územie s čajovo sfarbenou riekou, okolo ktorej rastú starobylé stromy známe svojou obrovskou opornou stavbou a plochými vrcholmi vyfúkanými mnohopočetnými búrkami.


Dvojica výskumníkov navštívila prvýkrát túto oblasť v osemdesiatych rokoch. Vtedy odhadovali vek svojho objavu na 1650 rokov, čo bolo podľa ich slov:  „veľmi dobré, ale pokračovali sme v inej práci.“ Netušili pri tom, že strom, ktorý práve objavili, bol starší ako kresťanstvo samotné. O desaťročia neskôr bývalá študentka samotného doktora Davida Stahla, Angie Carl, iniciovala opätovný výskum týchto vzácnych tisovcov. Spolu s Davidom zistili, že ide o najstarší stojací tisovec na svete, starý najmenej 2624 rokov.

Vek stromu určili pomocou dendrochronológie. Ide o vedeckú metódu datovania veku drevín pomocou analyzovania letokruhov viditeľných na priečnom reze skúmaného stromu. Metóda je šetrná k danému stromu a nevyžaduje sa, aby bol strom spílený. Postačuje vzorka, ktorá sa získa pomocou vrtu do jadra stromu v tvare ceruzky. Údaj o veku bol potvrdený aj rádiokarbonovým datovaním.

Avšak najstarší tisovec na svete vo veku 2624 rokov prekvapivo nie je najstarší žijúci organizmus, ktorý obýva našu planétu Zem. Je v poradí piatym najstarším žijúcim stromom a mení doterajší zoznam známych starobylých stromov.

Zoznam najstarších známych stromov na Zemi

  • 10. Borovica ohybná (Pinus flexilis) – USA (Utah), vek: 1697 rokov
  • 9. Borievka skalná (Juniperus scopulorum) – USA (Nové Mexiko),  vek: 1889 rokov
  • 8. Borovica Balfourova (Pinus balfouriana) – USA (Kalifornia),  vek: 2110 rokov
  • 7. Sekvoja vždyzelená (Sequoia sempervirens) – USA (Kalifornia), vek: 2200 rokov
  • 6. Borovica ostitá (Pinus aristata) – USA (Colorado), vek: 2435 rokov
  • 5. Tisovec dvojradový (Taxodium distichum) – USA (Severná Karolína), vek: 2624 rokov
  • 4. Borovica Sierra (Juniperus occidentalis) – USA (Kalifornia)vek: 2675 rokov
  • 3. Sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum) USA (Kalifornia), vek: 3266 rokov
  • 2. Fitzroya (Fitzroya cupressoides)  Čile, vek: 3622 rokov
  • 1. Borovica dlhoveká (Pinus longaeva) – USA (Kalifornia), vek: 5066 rokov

Je mimoriadne nezvyčajné vidieť rásť také staré stromy po celej dĺžke rieky,“ povedal Stahle.Tisovce dvojradové sú cenné pre svoje drevo a boli intenzívne ťažené, čo spôsobilo, že prežilo len 1 percento pôvodných panenských tisových lesov,“ dodáva.

Tieto stromy nie sú výnimočné len svojim vekom. Letokruhy tisovcov dvojradových sú badateľným záznamom zrážok počas vegetačného obdobia daného roka. Predstavujú preto cenné informácie o klíme siahajúce vyše dve a pol tisícky rokov dozadu. Sú to žijúce mosty, cez ktoré sa môžeme premostiť do našej minulosti.

sciencealert.com, allthatsinteresting.comwect.com
Uložiť článok

Najnovšie články