Ilustračné foto: Cunningchrisw [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons/Ninaras [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Se­bas­tião Ri­be­iro Sal­gado, brazílsky fotograf a novinár, bol na začiatku 90-tych rokoch vyslaný do africkej Rwandy, kde mal zachytiť surové následky genocídy.

Išlo o masové vraždenie, ktoré prebiehalo v rokoch 1990-1994 a pri ktorom bolo zavraždených okolo 800 000 ľudí. Nečudo, že pre Sal­gada to bola traumatická skúsenosť a preto dúfal, že po návrate do rodného mesta Minas Gerais v Brazílii nájde pokoj v duši v okolitej prírode. Po návrate do rodnej Brazílie túžil po pokoji pobytom v lese, kde strávil svoje detstvo. Les však za tie roky úplne zmizol.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Obeť odlesňovania

No čakalo ho ďalšie nemilé prekvapenie. Namiesto hustého zeleného porastu, kde ako dieťa strávil svoje voľné chvíle, našiel len zničenú pôdu a množstvo pňov. Miesto, ktoré bolo kedysi rajom tropických stromov, sa stalo obeťou odlesňovania, ktoré zanechalo na mieste len neúrodnú pôdu bez stromov a divej zvery. „Pôda bola rovnako chorá, ako ja. Bola úplne zničená, len 0,5 percenta pôdy bolo pokrytej lesom,“ uviedol Salgado pre The Guardian.

Deforestation

Projekt obnovy lesa

Salgado bol z tohto poznania ešte viac zničený, a preto sa jeho manželka, Lélia Deluiz Wanick Salgado, rozhodla les obnoviť, v čom ju Se­bas­tião s nadšením podporil. Od svojich rodičov kúpil starý ranč a v roku 1998 založili, za pomoci dobrovoľníkov, organizáciu Instituto Terra, ktorej cieľom bolo priviesť zdevastovanú pôdu naspäť k životu.

Salgado do nej zasadil prvé semienko v decembri 1999. Odvtedy umiestnili do zeme vyše dva milióny sadeníc, pričom ide o viac ako 290 rôznych druhov stromov. Salgado sa postaral o to, aby išlo výlučne o také druhy, aké sa na mieste nachádzali pôvodne. Vedel, že len tak sa vrátia do lesa živočíchy, ktoré ho kedysi obývali.

Návrat života do lesa

A tak sa aj stalo. Dnes les pokrýva rozlohu o veľkosti viac ako 600 hektárov a je chráneným územím. Je domovom 172 druhov vtákov a 33 druhov cicavcov, pričom ide o niektoré ohrozené druhy. Okrem toho les slúži na zabránenie erózie pôdy a na mieste sa znovu objavilo 8 prírodných prameňov, ktoré v posledných rokoch vyschli.

Foto: pixabay

Dnes nimi pretečie okolo 20 litrov vody za minútu. Les taktiež pomáha v boji proti klimatickým zmenám, keďže pohlcuje škodliviny a prináša viac zrážok a chladnejšie počasie. Salgadov les je nepochybne skvelým príkladom toho, ako sa dá bojovať proti environmentálnym problémom a každý môže priložiť ruku k dielu.

startitup.sk, truththeory.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články