Foto ilustračné: Unsplash.com

Britskí a malajzijskí vedci tvrdia, že objavili najvyšší tropický strom na svete s výškou viacej než 100 metrov.

 Tím vedcov z Nottinghamskej univerzity si všimol strom druhu žltý meranti v dažďovom pralese na ostrove Borneo minulý rok, informovala v piatok stanica BBC.

Vedci z Oxfordskej univerzity následne spravili jeho trojrozmerné skeny a jeho výšku potvrdili meraním prostredníctvom dronov. Strom sa nachádza v chránenej oblasti Danum Valley v malajzijskej časti Bornea. Rekordný strom dostal pomenovanie Menara, čo v malajskom jazyku znamená veža.

Miestny lezec, ktorý sa na strom vyšplhal s meracou páskou, uviedol, že išlo o „hrozivý a veterný“ výstup. „Úprimne, výhľad z vrcholca bol neuveriteľný. Neviem, ako to inak opísať – bolo to úžasné,“ dodal.

Doreen Boydová z Nottinghamskej univerzity uviedla, že daný objav je kľúčový. „Tieto stromy dosahujú výšky, aké sme nikdy nepredpokladali. Budú tu však aj ďalšie vysoké stromy, ktoré ešte neboli objavené,“ povedala.

Alexander Shenkin z Oxfordskej univerzity spresnil, že po tom, ako sa dozvedel o objave tímu z Nottinghamskej univerzity, jeho tím podnikol k stromu Menara vyčerpávajúcu trojhodinovú pešiu túru.

„Už som videl mnoho vysokých stromov, ale keď som prišiel k tomuto gigantovi, uvedomil som si, že s niečím takým som sa ešte nestretol,“ vyhlásil.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy