Foto: Instagram (Mugellogram) / unsplash

Dnes si už život bez pripojenia na internet nedokážeme ani len predstaviť.

Vďaka telefónom a internetu sa môžeme spojiť s kýmkoľvek a kedykoľvek. Vyhľadanie informácie trvá len pár sekúnd. Aj niekoľkominútový výpadok nám neraz dokáže narobiť poriadne vrásky na čele. V jednej talianskej dedinke sú však na to obyvatelia zvyknutí. Aj keď sa im to príliš nepáči, žijú ako v dobe predtým, keď sa stali mobily bežne dostupnými.

V kaviarni vás pípanie mobilov rušiť nebude

V kaviarni v toskánskom mestečku Galliano di Mugello vás celkom iste nebude rušiť pípanie telefónu počas toho, ako si užívate posedenie s priateľmi. Nezbadáte tu influencera, ako na Instagram pridáva fotku svojho kapučína. Nemusíte sa obávať toho, že by sa priateľ venoval sledovaniu noviniek na sociálnych sieťach namiesto rozhovoru s vami. Ako píše portál The Guardian, ľudia tu trávia čas tým, že medzi sebou komunikujú alebo čítajú noviny.

Galliano di Mugello je ideálnym miestom pre tých, čo túžia po digitálnom detoxe. Avšak viac ako 1 300 obyvateľov nie je príliš nadšených z toho, že si nemôžu kedykoľvek zatelefonovať, poslať správu alebo si jednoducho informácie, ktoré potrebujú, vyhľadať na internete. Nie je tu totiž žiaden signál.

O mestečko sa zaujíma aj talianske ministerstvo inovácií. Galliano di Mugello totiž patrí medzi 204 miest, ktorým sa hovorí „veľmi biele zóny“. Na týchto miestach takmer neexistuje signál pre telefóny a internet.

Ocitli sa aj v animovanom filme z dielne Netflixu

Samozrejme, obyvatelia nie sú úplne odstrihnutí od sveta. Do dedinky bolo nedávno zavedené širokopásmové optické pripojenie, to však nie je príliš spoľahlivé, najmä v nepriaznivom počasí. Takmer každý tu vlastní aj mobil, nemôžu ho však používať kedykoľvek sa im zachce.

Galliano di Mugello si dokonca získalo aj pozornosť streamovacej služby Netflix. Streamovací gigant jeho uličky využil v rámci traileru k animovanému filmu Pripojení. V ňom bláznivá rodinka bojuje s apokalypsou, v rámci ktorej sa roboty snažia ovládnuť svet.

Giampiero Mongatti, starosta mesta, sa okamžite chopil príležitosti a popularitu získanú vďaka animáku chce využiť na to, aby obyvatelia mohli konečne vstúpiť do doby digitálnej. „Mobilní operátori odmietajú do dedinky investovať, pretože si myslia, že im to nebude vynášať,“ hovorí Mongatti. O zdigitálnenie bielych zón sa však usiluje aj talianska vláda.

Podľa starostu nejde len o to, že ľudia chcú byť pripojení na internet. V roku 2019 bola oblasť zasiahnutá silným zemetrasením a bolo takmer nemožné spojiť sa s bezpečnostnými zložkami. Obyvatelia neboli pripojení na sociálne siete, nemohli si preto jednoducho prečítať, čo majú robiť. Upozorňovať ich na to museli policajti v uliciach.

Dúfajú, že situácia sa čoskoro zmení

Ďalšiu z obyvateliek zas tento rok prekvapili zlodeji, ktorí sa vkradli do jej domu. Nemohla však na pomoc privolať políciu, podarilo sa to až po chvíľke mávania mobilom na verande. Nehovoriac o tom, že nie je také jednoduché privolať napríklad sanitku.

Slabo fungujúci internet sťažoval život aj študentom, ktorí sa museli počas pandémie vzdelávať dištančne. Niektorí museli sedieť v reštaurácii na kopci, kde je signál lepší, aby sa mohli zúčastniť vyučovania. Ľahké to nemali ani obyvatelia pracujúci z domova.

Foto: unsplash

Bez internetu mali ľudia problém aj zaregistrovať sa, aby sa mohli dať zaočkovať proti koronavírusu. Napriek tomu, že by život bez internetu mohol byť lákadlom pre tých, ktorí túžia po pokojnej dovolenke, starosta odmieta urobiť z mestečka turistickú destináciu. Hovorí, že sloboda nie je život bez signálu. Znamená to, že sa človek dokáže rozhodnúť, kedy vypne telefón a počítač. Táto možnosť však obyvateľom Galliano di Mugello momentálne chýba a Mongatti dúfa, že sa to čoskoro zmení.

Uložiť článok

Najnovšie články