Foto: Pixabay, Flickr.com

Lukáš Mužla / / Svet
Len ťažko by ste hľadali človeka, ktorý by nechcel navštíviť Thajsko. Spýtajte sa ho, či vie o tejto krajine aj tieto zaujímavosti.

Na území Zadnej Indie a Malajského polostrova leží úžasná exotická krajina s názvom Thajsko. Len ťažko by ste hľadali človeka, ktorý by tento zaujímavý kút sveta nechcel navštíviť. Stovky ostrovov, prekrásne pláže, tropické lesy, večne usmievavý ľudia a nikdy nekončiace Slnko. Thajsko však ukrýva oveľa viac. Týchto 10 zaujímavostí, vás pravdepodobne poriadne prekvapia. 

Jediná nekolonizovaná krajina v regióne

Thajsko sa vo svojom regióne môže pýšiť tým, že ako jediná krajina juhovýchodnej Ázie nebola nikdy európskou kolóniou. Celú túto oblasť si pritom medzi sebou rozdelili britskí a francúzski kolonizátori, no Thajsko ponechali nedotknuté. Thajské kráľovstvo predstavovalo akúsi nárazníkovú neutrálnu zónu medzi Francúzskou Indočínou a britskou Indiou.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Bangkok nie je Bangkok

Všetci poznáme hlavné mesto Thajska ako Bangkok. Pravdou však, je že sa v skutočnosti volá celkom inak. Pôvodný názov v sanskrite znie Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit. Tento pre našinca nevysloviteľný názov pritom znamená Mesto anjelov, veľké mesto, večné a nádherné sídlo hinduistického boha Indry, vznešené mesto, kde je uložených deväť skvostných drahokamov, kráľovské mesto s mnohými veľkolepými palácmi a stavbami, večné mesto, kde sídlia bohovia a svoj domov má hinduistický boh Krišna, mesto stvorené bohom Višnu.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Kráľovstvo chrámov

V Thajsku o historické pamiatky nie je núdza. Nájdete tu totiž asi 35 000 chrámov, ktoré odzrkadľujú život a kultúru tejto krajiny. Medzi tie najúchvatnejšie rozhodne patrí Ayutthaya. Toto staroveké thajské mesto bolo ešte pred 300 rokmi najväčším mestom celej planéty. Keď ho európania v 18. storočí uvideli okamžite ho označili za ôsmy div našej planéty.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Red Bull

Málo kto tuší, že obľúbený energetický nápoj pochádza práve z Thajska. Teda nie tak celkom, ale jeho príbeh vznikol práve v tejto krajine. Predchodcom Red-Bullu bol totiž thajský nápoj s názvom Krating Daeng. Dnes svetovo známy energeťák bol len marketingovo a chuťovo upravený pre západný trh.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Geniálny street food

Thajsko a najmä jeho Bangkok je považované za kráľovstvo street foodu. Najdokonalejším thajským streetfood jedlom, ktoré nájdete v Bangkoku, je jedlo zvané Pad Thai. Thajské slíže, ako by sme mohli toto jedlo preložiť, je pomerne jednoduché, no v tom sa ukrýva jeho genialita. Mieša v sebe čínske aj thajské vplyvy, ale dnes sa stal Pad Thai v krajine takmer národným jedlom. Predstavte si wok, kde sa premieša palmový cukor, tamarindová aj rybacia omáčka, ryžové rezance, šalotka, čerstvé fazuľové výhonky, napokon krevety, vajce a všetko to dokonale splynie do chutného jedla. Prihodíte trochu cukru, čili, sušené krevety alebo arašidy a ste v streetfoodovom nebi. Bangkok si zamilujete hneď prvou porciou.

Foto: Street Food Hunters

Ostrovná krása

Ak by ste vycestovali do Thajska, určite by ste nevynechali niektorí z nádherných thajských exotických ostrovov. Krajine ich patrí až 1430 a všetky obkolesuje príjemné kryštálovo čisté more. Aj preto patria rôzne thajské ostrovy k najobľúbenejším destináciám na potápanie a šnorchlovanie.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Thajské Benátky

Je to síce iba malá rybárska dedinka, no s Benátkami má predsa len niečo spoločné. Je postavená na vode a patrí medzi obľúbené turistické atrakcie. Ko Panyi je postavená na drevených pilieroch, takže všetky domy sú skutočne v priamom kontakte s vodou. Dedina má asi 2000 obyvateľov a obľúbeným dopravným prostriedkom je samozrejme čln. Návštevníci túto dedinu opisujú síce ako malú, no zato veľmi peknú a malebnú.

Ko Panyi [seen in explore 4-9-16]

Krajina ryže

To, že sa v regióne juhovýchodnej Ázie vo veľkom pestuje ryža asi pre vás nie je žiadnym prekvapením. Thajsko však patrí k svetovej špičke. Nie v produkcii (tej kraľuje Čína), ale v exporte do sveta. Krajina je totiž za Indiou hneď druhým najväčším vývozcom tejto obľúbenej prílohy.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Najmenší cicavec planéty

Thajsko sa môže pochváliť aj takýmto zaujímavým prvenstvom. Na území tejto krajiny totiž nájdete najmenšieho cicavca našej planéty a je ním netopierik thajský. Toto zviera má na dĺžku asi 3 centimetre, jeho rozpätie krídel však dosahuje asi 13. Do kontrastu uvedieme, že v thajských pobrežných vodách môžete na druhú stranu natrafiť na najväčšiu rybu živočíšnej ríše. Je ňou žralok veľrybí, ktorý dorastá až do dĺžky 10 metrov.

Kitti's Hog-nosed Bat or Bumblebee Bat

Železnica stredom tržnice

V Thajsku nájdete mnoho absurdností. Jednou z najväčších je určite aj železnica, ktorá prechádza priamo stredom trhu so stánkami plnými najrôznejších produktov. Maeklongská železnica, ktorá prepája Bangkok s provinciou Samut Songkhram prechádza skrz Maeklong Railway Market. Táto tržnica na ktorej nájdete prevažne čerstvé morské plody a dary mora patrí medzi najväčšie v celej krajine.

Krajinu, ktorá vám zmení život a do tváre vyrazí večný úsmev nemusíte spoznať len tým, že ju navštívite. S Thajskom, exotickým kráľovstvom, ktoré sa môže pýšiť božskými plážami, pestrofarebnými národnými parkmi či hustou sieťou historických budov a chrámov vás totiž v najbližšom Cestovateľskom kine zoznámi Katrin Abou Naboutová. 

Cestovateľské kino: Thajsko (Katrin Abou Naboutová)

2. máj – Bratislava, KC Dunaj

Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.

0
Komentovať (0)