bangkok.com

Lukáš Mužla / / Svet
S exotickým kráľovstvom, ktoré sa môže pýšiť božskými plážami, pestrofarebnými národnými parkmi či hustou sieťou historických budov a chrámov vás v najbližšom Cestovateľskom kine zoznámi Katrin Abou Naboutová. Dnes sa však pozrieme aspoň na jedno miesto z čarovného Thajska.

Thajsko – krajina úsmevov. Tak nazývajú toto miesto ľudia, ktorí ho navštívili. Krásne pláže, exotické jedlo a nápoje, príroda a v neposlednom rade kultúra. Nájdete tu aj miesto, ktoré už stredovekí cestovatelia nazývali ôsmym divom sveta. Tajomné rozprávkové mesto Ayutthaya dýcha exotickou kultúrou a zaujímavou históriou, ktoré by ste v Thajsku obísť určite nemali. 

Starobylé mesto Ayutthaya vzniklo v 14. storočí a veľmi rýchlo sa stalo hlavným mestom Siamu, krajiny, ktorá sa v tom čase na tomto území nachádzala. Keď na prelome 17. a 18. storočia navštívili mesto prví cestovatelia z Európy, označili ho za ôsmy div sveta. Niet pochýb. Metropola dýchajúca históriou bola v tom čase najväčším mestom sveta. Európske metropoly ako Londýn, Paríž či Viedeň mohli Ayutthayai len ticho závidieť.

bangkok.com
guidetrip.com

2000 mohutných zlatých veží. Toľko ich v meste napočítali v časoch najväčšej slávy. Bohatstvo a krása, ktorou Ayutthaya žiarila, bola neuveriteľná. Rozprávkové chrámy a paláce, ktoré odzrkadľovali bohatstvo kráľovstva, sa však bohužiaľ nezachovali. Zlato bolo roztavené a mnohé pamiatky zničené dobyvateľmi mesta v roku 1767. Zachovala sa len jediná zlatá socha, ktorú vojaci obraňujúci mesto pokryli sadrou, aby zabránili jej roztaveniu. Až o takmer 200 rokov sa ukázalo že „sadrový Buddha“ skrýva 6 ton zlata.

Ayutthaya

Ayutthaya

V roku 1991 sa Ayutthaya dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako svedectvo a pozostatok bohatej thajskej kultúry. Celý areál pozostatkov bohatého mesta ponúka nespočetné množstvo pamiatok, ktoré nemáte šancu za jeden deň navštíviť. Každoročne láka toto miesto množstvo turistov a niet sa čomu čudovať. Veď kto by nechcel na vlastné oči vidieť centrum svetového obchodu označované ako New York 18. storočia?

pixabay.com
pixabay.com
pixabay.com

Thajsko však ponúka ešte oveľa viac. S cestovateľkou Katrin Abou Naboutovou si môžete v najbližšom Cestovateľskom kine vychutnať cestu do exotického kráľovstva, ktoré sa môže pýšiť božskými plážami, pestrofarebnými národnými parkmi či hustou sieťou historických budov a chrámov.

Cestovateľské kino: Thajsko (Katrin Abou Naboutová)

16. 5. – KC Dunaj, Bratislava (odkaz na FB udalosť)

Lístky sú dostupné na tomto odkaze.

interez.sk (Lukáš M.)
0
Komentovať (0)