Foto: TASR - Ján Krošlák

Rozdiel by však mohol byť v tom, akú vakcínu človek dostane.

Prehodnotenie COVID automatu a testovacej stratégie si vyžaduje ešte odbornú diskusiu. Také je stanovisko po stredajšom zasadnutí pandemickej komisie pod vedením ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorá rokovala o aktuálnej situácii v súvislosti s novým koronavírusom. 

Zároveň súhlasila s niekoľkými zmenami. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. „Prehodnotenie COVID automatu a testovacej stratégie si ešte vyžaduje odbornú diskusiu, finálny materiál bude predmetom rokovania najbližšieho zasadnutia Pandemickej komisie vlády SR,“ priblížila Eliášová.

Foto: TASR – František Iván

Testovať by sa už nemuseli zaočkovaní

Pandemická komisia zároveň vyjadrila súhlasné stanovisko k niekoľkým zmenám. Testovanie na ochorenie COVID-19 v zmysle platného COVID automatu sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré sú minimálne 14 dní po očkovaní druhou dávkou mRNA vakcíny (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo štyri týždne po očkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca). „Uvedené návrhy ešte musia prejsť rokovaním a následne schválením vládou SR,“ poznamenala Eliášová.

Čo sa týka uvoľňovania opatrení, Slovensko od pondelka 19. apríla vstupuje do bordovej fázy a uvoľnia sa všetky opatrenia podľa COVID automatu. V mnohých prípadoch sú však nejasnosti, v piatok by sa tejto téme mala venovať vláda a schváli uznesenia, ktoré budú bližšie definovať jednotlivé opatrenia. Napríklad aj to, či bude naďalej platiť zákaz vychádzania po 20. hodine a budú sa tak musieť všetky obchody aj služby zavrieť do tohto času.

1
Uložiť článok
Komentovať