Foto: Pixabay

Tábor sa aktuálne nachádza v nadmorskej výške 5364 metrov, nová základňa bude o 200 až 400 metrov nižšie.

Nepálske úrady presunú základný tábor pod Mount Everestom, pretože globálne otepľovanie a ľudská činnosť ho už robia nebezpečným. Premiestnenie sa má uskutočniť do roku 2024, informovala v piatok stanica BBC News.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tábor sa aktuálne nachádza v nadmorskej výške 5364 metrov, nová základňa bude o 200 až 400 metrov nižšie.

Tábor, ktorý počas jarnej horolezeckej sezóny využíva 1500 ľudí, je postavený na rýchlo sa stenčujúcom ľadovci Khumbu. Na jeho zamýšľanom novom miestne nie je celoročná vrstva ľadu.

Topiaca sa voda destabilizuje ľadovec

Výskumníci tvrdia, že topiaca sa voda destabilizuje ľadovec. Podľa samotných horolezcov sa v základnom tábore čoraz častejšie objavujú trhliny, a to aj počas noci.

Plány vyplývajú z odporúčaní výboru, ktorý vytvorila nepálska vláda s cieľom uľahčiť a monitorovať horolezectvo v oblasti Mount Everestu (8848 m), najvyššieho vrchu sveta.

Vedci zistili, že Khumbu sa podobne ako mnohé iné ľadovce v Himalájach v dôsledku globálneho otepľovania rýchlo topí a stenčuje. Štúdia z roku 2018 ukázala, že úsek v blízkosti základného tábora sa stenčuje rýchlosťou jeden meter za rok.

Väčšina horolezcov stále vystupuje na Mount Everest z nepálskej strany, ale zvyšuje sa počet tých, ktorí začínajú v Číne.

0
Uložiť článok
Komentovať