Sninské rybníky, Foto: TASR/Roman Hanc, Milan Bališin [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Aj na Slovensku máme biokúpaliská, ktoré nevyužívajú na čistenie vody chemikálie. Nájdete ich na týchto miestach.

Keďže na Slovensku nemáme more, máme na kúpanie dve možnosti. Prvou z nich sú verejné kúpaliská a aquaparky a tou druhou prírodné vodné nádrže a jazerá. Obe majú svoje plusy i mínusy. Kým na kúpaliskách využívajú na čistenie vody rôzne chemikálie, v prírodných jazerách musíte rátať s hrozbou baktérií a siníc. Existuje však i ďalšia alternatíva a tou sú biokúpaliská, kde sa o čistotu vody starajú prospešné baktérie, zooplanktón a vodné rastliny. Viete, kde sa takéto lokality nachádzajú?

Sninské rybníky

Biokúpalisko Sninské rybníky je snáď najznámejším biokúpaliskom, ktoré na čistenie vody využíva samočistiaci systém v podobe rastlín a rias. Biokúpalisko nájdete v asi 3 kilometre od mesta Snina v peknom prostredí Vihorlatských vrchov, ktoré ponúkajú rôzne turistické atrakcie. V areáli biokúpaliska nájdete priestor pre plavcov i neplavcov, trávnaté plochy na relax i samotný bazén slúžiaci na filtráciu všetkej vody využívanej na kúpanie.

Cenník:

 • Dospelý (celodenný/poldenný) – 4,5 €/3 €
 • Dieťa, senior (celodenný/poldenný) – 2,5 €/1,7 €

Levočská dolina

Neďaleko Levoče nájdete areál biokúpaliska Levočská dolina, ktorý tvoria celkovo tri jazerá čistené prirodzenou cestou, a to vplyvom rastlín, rias a filtráciou cez kamienky a štrk. Z troch jazier sa môžete okúpať “len” v jednom. Ďalšie totiž slúži na samotnú filtráciu a čistenie vody a jedno je určené prednostne na rybolov. V areáli biokúpaliska sú tiež ďalšie športové i relaxačné služby. Ani v Levočskej doline nezaplatíte za okúpanie neprimeranú sumu.

Cenník:

 • Dospelý (celodenný) – 6 €
 • Dieťa (do 12. r, celodenný) – 4 €
 • ISIC, ITIC, ZŤP – 4 €

Veľký Krtíš

Ekologické a prírodu chrániace kúpanie učarovalo i investorom vo Veľkom Krtíši. Práve tu totiž nájdete ďalšie biokúpalisko s názvom Krtko, ktoré využíva na čistenie vody schopnosti rastlín a vodných rias. Umelo vybudované kúpalisko vzhľadom pripomína prírodné jazerá. Oproti drahým aquaparkom tu za vstup zaplatíte len pár eur za osobu a v areáli nájdete dokonca i tobogan.

Cenník (pre aktuálnu sezónu nie je dostupný v minulej sezóne platili tieto ceny):

 • Dospelý (celodenný) – 3,5 €
 • Dieťa, študent, dôchodca, ZŤP (celodenný) – 2,7 €

Plavecký Štvrtok

Zdraviu nezávadné kúpanie si môžete užiť i na Záhorí a to v areáli Kamenný Mlyn, kde nájdete biobazén Borovica. Ako v predchádzajúcich prípadoch i biobazén Borovica využíva namiesto chemických prípravkov prirodzenú filtráciu a čistenie prostredníctvom vodných rias a rastlín. Areál Kamenný Mlyn okrem kúpania ponúka i reštauračné služby a množstvo športových aktivít.

Cenník: 

 • Dospelý (celodenný) – 6 €
 • Dieťa (6-12 r., celodenný) – 4 €

Lackovce

V Lackovciach, neďaleko mesta Humenné, nájdete súkromné rekreačné stredisko L.A., kde sa v prírodnom prostredí môžete okúpať v biotope, ktorý na čistenie vody využíva len silu prírody. Zaplávať si môžete v “bazéne” s dĺžkou až 65 metrov. K dispozícii je pre vás i niekoľko bufetov, športových ihrísk či záhradná reštaurácia. Areál je otvorený i mimo sezóny, kedy slúži najmä rybárom.

Cenník: 

 • Dospelý (celodenný) – 3,5 €
 • Deti (3-12 rokov) – 2 €

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )