Sninské rybníky, Foto: TASR/Roman Hanc, Milan Bališin [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Aj na Slovensku máme biokúpaliská, ktoré nevyužívajú na čistenie vody chemikálie. Nájdete ich na týchto miestach.

Keďže na Slovensku nemáme more, máme na kúpanie dve možnosti. Prvou z nich sú verejné kúpaliská a aquaparky a tou druhou prírodné vodné nádrže a jazerá. Obe majú svoje plusy i mínusy. Kým na kúpaliskách využívajú na čistenie vody rôzne chemikálie, v prírodných jazerách musíte rátať s hrozbou baktérií a siníc. Existuje však i ďalšia alternatíva a tou sú biokúpaliská, kde sa o čistotu vody starajú prospešné baktérie, zooplanktón a vodné rastliny. Viete, kde sa takéto lokality nachádzajú?

Článok pokračuje pod videom ↓

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2017 a prešiel úpravami. 

Sninské rybníky

Biokúpalisko Sninské rybníky je snáď najznámejším biokúpaliskom, ktoré na čistenie vody využíva samočistiaci systém v podobe rastlín a rias. Nájdete ho asi 3 kilometre od mesta Snina v peknom prostredí Vihorlatských vrchov, ktoré ponúkajú rôzne turistické atrakcie. V areáli biokúpaliska sa nachádza priestor pre plavcov i neplavcov, trávnaté plochy na relax i samotný bazén slúžiaci na filtráciu všetkej vody využívanej na kúpanie.

Cenník:

  • Dospelý (celodenný/poldenný) – 7 €/5 €
  • Dieťa, senior (celodenný/poldenný) – 4,5 €/3,5 €
  • Dieťa (2-6 r.) (celodenný/poldenný) – zadarmo
Foto: Milan Bališin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Levočská dolina

Neďaleko Levoče nájdete areál biokúpaliska Levočská dolina, ktorý tvoria celkovo tri jazerá čistené prirodzenou cestou, a to vplyvom rastlín, rias a filtráciou cez kamienky a štrk. Z troch jazier sa môžete okúpať „len“ v jednom. Ďalšie totiž slúži na samotnú filtráciu a čistenie vody a jedno je určené prednostne na rybolov. V areáli biokúpaliska sú tiež ďalšie športové i relaxačné služby.

Cenník:

  • Dospelý – 12 €
  • Dieťa (3-12 r.), senior – 5,5 €
  • ZŤP – 5 €

Veľký Krtíš

Ekologické a prírodu chrániace kúpanie učarovalo i investorom vo Veľkom Krtíši. Práve tu totiž nájdete ďalšie biokúpalisko s názvom Krtko, ktoré využíva na čistenie vody schopnosti rastlín a vodných rias. Umelo vybudované kúpalisko vzhľadom pripomína prírodné jazerá. Oproti drahým aquaparkom tu za vstup zaplatíte len pár eur za osobu a v areáli nájdete dokonca i tobogan.

Lackovce

V Lackovciach, neďaleko mesta Humenné, nájdete súkromné rekreačné stredisko L.A., kde sa v prírodnom prostredí môžete okúpať v biotope, ktorý na čistenie vody využíva len silu prírody. Zaplávať si môžete v „bazéne“ s dĺžkou až 65 metrov. K dispozícii je pre vás i niekoľko bufetov, športových ihrísk či záhradná reštaurácia. Areál je otvorený i mimo sezóny, kedy slúži najmä rybárom.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.