Foto: instagram.sk (anichka_85,zuzana.scholes)

Aj na Slovensku máme biokúpaliská, ktoré nevyužívajú na čistenie vody chemikálie. Nájdete ich na týchto miestach.

Keďže na Slovensku nemáme more, máme na kúpanie dve možnosti. Prvou z nich sú verejné kúpaliská a aquaparky a tou druhou prírodné vodné nádrže a jazerá. Obe majú svoje plusy i mínusy. Kým na kúpaliskách využívajú na čistenie vody rôzne chemikálie, v prírodných jazerách musíte rátať s hrozbou baktérií a siníc. Existuje však i ďalšia alternatíva a tou sú biokúpaliská, kde sa o čistotu vody starajú prospešné baktérie, zooplanktón a vodné rastliny. Viete, kde sa takéto lokality nachádzajú?

Sninské rybníky

Biokúpalisko Sninské rybníky je snáď najznámejším biokúpaliskom, ktoré na čistenie vody využíva samočistiaci systém v podobe rastlín a rias. Biokúpalisko nájdete v asi 3 kilometre od mesta Snina v peknom prostredí Vihorlatských vrchov, ktoré ponúkajú rôzne turistické atrakcie. V areáli biokúpaliska nájdete priestor pre plavcov i neplavcov, trávnaté plochy na relax i samotný bazén slúžiaci na filtráciu všetkej vody využívanej na kúpanie.

Cenník:

 • Dospelý (celodenný/poldenný) – 4,5 €/3 €
 • Dieťa, senior (celodenný/poldenný) – 2,5 €/1,7 €

Vyššie uvedené ceny boli platné pre sezónu 2017. Cenník na aktuálnu sezónu 2018 na stránke biokupaliskosnina.sk zatiaľ zverejnený nie je.  

Levočská dolina

Neďaleko Levoče nájdete areál biokúpaliska Levočská dolina, ktorý tvoria celkovo tri jazerá čistené prirodzenou cestou, a to vplyvom rastlín, rias a filtráciou cez kamienky a štrk. Z troch jazier sa môžete okúpať „len“ v jednom. Ďalšie totiž slúži na samotnú filtráciu a čistenie vody a jedno je určené prednostne na rybolov. V areáli biokúpaliska sú tiež ďalšie športové i relaxačné služby. Ani v Levočskej doline nezaplatíte za okúpanie neprimeranú sumu.

Cenník:

 • Dospelý (celodenný) – 6 €
 • Dieťa (do 12. r, celodenný) – 4 €
 • ISIC, ITIC, ZŤP – 4 €

Veľký Krtíš

Ekologické a prírodu chrániace kúpanie učarovalo i investorom vo Veľkom Krtíši. Práve tu totiž nájdete ďalšie biokúpalisko s názvom Krtko, ktoré využíva na čistenie vody schopnosti rastlín a vodných rias. Umelo vybudované kúpalisko vzhľadom pripomína prírodné jazerá. Oproti drahým aquaparkom tu za vstup zaplatíte len pár eur za osobu a v areáli nájdete dokonca i tobogan.

Cenník:

 • Dospelý (celodenný) – 3,5 €
 • Dieťa, študent, dôchodca, ZŤP (celodenný) – 2,7 €

Plavecký Štvrtok

Zdraviu nezávadné kúpanie si môžete užiť i na Záhorí a to v areáli Kamenný Mlyn, kde nájdete biobazén Borovica. Ako v predchádzajúcich prípadoch i biobazén Borovica využíva namiesto chemických prípravkov prirodzenú filtráciu a čistenie prostredníctvom vodných rias a rastlín. Areál Kamenný Mlyn okrem kúpania ponúka i reštauračné služby a množstvo športových aktivít.

Cenník: 

 • Dospelý (celodenný) – 6 €
 • Dieťa (6-12 r., celodenný) – 4 €

#biobazenborovica #sunnyday #freeday #niceplace #beautifulnature 😊👌🏻

A post shared by Anna Karenina (@anichka_85) on

Lackovce

V Lackovciach, neďaleko mesta Humenné, nájdete súkromné rekreačné stredisko L.A., kde sa v prírodnom prostredí môžete okúpať v novootvorenom biotope, ktorý na čistenie vody využíva len silu prírody. Zaplávať si môžete v „bazéne“ s dĺžkou až 65 metrov. K dispozícii je pre vás i niekoľko bufetov, športových ihrísk či záhradná reštaurácia. Areál je otvorený i mimo sezóny, kedy slúži najmä rybárom.

Cenník: 

 • Dospelý (celodenný) – 3,5 €
 • Deti (3-12 rokov) – 2 €

Príspevok, ktorý zdieľa @kariinn2316,

Pozri aj: Zabudnite na dovolenku pri mori. Na týchto 8 miestach na Slovensku sa okúpete na pieskovej pláži

biokupaliskosnina.sk, ik.levoca.eu, travelguide.sk, kamennymlyn.sk, lajazero.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)