Foto: X (@HumansNoContext)/TASR - Jaroslav Novák

Virálne okuliare od Apple síce Slovensko ešte nezaplavili, polícia však ľudí pred ich používaním za volantom vystríha už teraz.

Prakticky od začiatku uvedenia na americký trh sprevádzajú zariadenie s názvom Apple Vision Pro virálne videá ľudí, ktorí sa s nimi premávali po uliciach, ale aj šoférovali. Okuliare rozširujú realitu o rôzne virtuálne prvky a všetkým musí byť jasné, že vykonávanie niektorých každodenných situácií môže byť s výrobkom na hlave problémové.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď v súčasnosti výrobky okupujú zámorský trh, v priebehu roka 2024 sa predpokladá, že zaplavia aj Slovensko a ďalšie európske krajiny. K husárskym kúskom, kedy vodiči viedli motorové a elektrické vozidlá so zariadením na hlave, sa už stihlo vyjadriť niekoľko predstaviteľov z Európy, vrátane holandskej vlády, ktorá takéto konanie považuje za trestný čin a okrem pokuty dosahujúcej úroveň takmer 9-tisíc eur hrozí aj odňatím slobody až na 6 mesiacov.

Na Slovensku pokuta, ale aj odobratie vodičského oprávnenia

S našimi otázkami sme sa v súvislosti s Apple Vision Pro obrátili aj na slovenskú políciu, ktorá pred podobným konaním šoférov varuje.

Vodič je povinný sa venovať vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke. Taktiež je zrejmé, že vodič nesmie počas vedenia vozidla držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla,“ uvádza pre interez hovorca Prezídia PZ Roman Hájek.

Ilustračná foto: Unsplash

Niektorí vodiči by síce mohli argumentovať tým, že okuliare Apple Vision Pro sú do istej miery „handsfree“, no v zásade aj tak porušujú zákon, nakoľko ovplyvňujú schopnosť viesť vozidlo a rozptyľujú vodiča pri jeho riadení. Podľa platných zákonov o cestnej premávke môžu v súčasnosti policajti pri zistení takéhoto prehrešku rozlišovať, či išlo o nevenovanie sa vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke, alebo o obsluhu audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia.

Ak by išlo o prvý menovaný prípad, sankcie sa pohybujú v blokovom konaní na úrovni 50 eur, v rozkaznom a správnom konaní až do výšky 100 eur. „Pri závažnom porušení pravidiel cestnej premávky, napríklad aj obsluhou telefónneho zariadenia, prípadne iného telekomunikačného či audiovizuálneho zariadenia, hrozí v blokovom konaní pokuta vo výške 150 eur. Pri rozkaznom a správnom konaní môže pokuta dosiahnuť až 300 eur so zákazom činnosti viesť motorové vozidlá až na dobu dvoch rokov,“ priblížilo Prezídium SR.

Uložiť článok

Najnovšie články