Foto: unsplash

Rozhodnutie zakázať potraty vyvolalo v Amerike masívnu vlnu protestov.

Amerika zúri, súd totiž rozhodol, že ženy už nebudú mať právo na potrat. Krátko na to svet obletela správa o žene, ktorá si chcela na Malte užiť dovolenku skôr, ako sa jej narodí vytúžená dcérka. Keď začala krvácať, lekári odmietali vykonať potrat napriek tomu, že sa v ohrození ocitol aj život matky. Kým v niektorých krajinách sa môžu ženy slobodne rozhodovať, inde lekári potrat nevykonajú, aj keď to môže ohroziť život ženy. 

Zmena vyvolala v Amerike vlnu pobúrenia

Najvyšší súd Spojených štátov v piatok zrušil prelomové rozhodnutie v prípade „Roeová verzus Wade“ z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu. Ako píše portál The Conversation, jednoznačne ide o krok späť, čo sa týka práv žien. Amerika však nie je jediná. K podobným rozhodnutiam sa uchýlilo napríklad aj Rusko či Poľsko. Naopak, v Argentíne či v Írsku robí vláda rozhodnutia, ktorých cieľom je ženám pomôcť.

V niektorých krajinách sú interrupčné zákony stavané tak, že v centre pozornosti sa ocitá zdravie a život tehotnej ženy, kým inde sú dekriminalizované úplne. V niektorých štátoch je potrat možné vykonať len do istého času, napríklad počas prvého trimestra tehotenstva.

Foto: SITA/AP

Vo Fínsku môže žena o vykonanie potratu požiadať aj zo socio-ekonomických dôvodov. Vo Veľkej Británii sa zas berie ohľad na celkový stav a pohodu ženy, ako aj na iné okolnosti. Lekár môže vykonať potrat aj v prípade, ak tehotná žena nie je a v blízkej budúcnosti nebude schopná o dieťa sa postarať.

Mnohé krajiny potraty dekriminalizujú

V Zimbabwe, v Maroku a v Peru sú zákony interpretované prísnejšie. Lekár môže potrat vykonať len v prípade, ak sa v ohrození ocitne fyzické zdravie ženy. V Ghane či v Bolívii sa zákon týka nielen fyzického, ale aj duševného zdravia ženy. V Chorvátsku je povolené vykonať potrat aj vo vyššom štádiu tehotenstva, a to v prípade, ak je plod ťažko chorý. Napriek tomu však nedávno krajinou otriasol prípad, kedy bola žene táto možnosť odopretá a to napriek tomu, že jej nenarodené dieťa malo nádor na mozgu.

Po tom, čo ju odmietli lekári v štyroch nemocniciach, jej napokon bolo odporúčané, aby vycestovala do Slovinska a nechala si zákrok vykonať tam. Po tom, čo prípad vyvolal značný rozruch v médiách, napokon žena vycestovať nemusela, potrat jej vykonali aj chorvátski lekári.

Foto: SITA/AP

V krajinách, kde sú potraty dekriminalizované úplne, za ne tehotnej žene nehrozí žiaden trest. Môže sa slobodne rozhodnúť a lekári žene plne dôverujú, že rozhodnutie, ktoré vykoná, bude to najlepšie pre jej fyzické, ale aj duševné zdravie. Napríklad v Severnom Írsku boli potraty dekriminalizované v roku 2020. Na požiadanie ženy je možné vykonať potrat do 12. týždňa tehotenstva, neskôr len v prípade, ak je plod ťažko chorý.

Tu hrozí aj za spontánny potrat 50 rokov za mrežami

To, že sa zmenil zákon ale neznamená, že ženy k takýmto službám aj majú prístup. Následkom toho musia niektoré ženy aj po zmene zákona cestovať kvôli vykonaniu procedúry do Anglicka. Malta je jediná európska krajina, kde je vykonávanie potratov zakázané, a to aj vtedy, ak sa v ohrození ocitá život matky a dieťaťa. Objavuje sa ale čoraz viac kritických hlasov, ktoré volajú po zmene.

Foto: SITA/AP

Kriminalizácia potratov sa neraz vzťahuje aj na ektopické tehotenstvá alebo na samovoľné potraty. El Salvadore bola už nejedna žena aj za samovoľný potrat odsúdená na 50 rokov za mrežami. V týchto krajinách má nenarodený plod rovnaké práva ako tehotná žena. Ženy, ktoré prišli o dieťa, alebo sa pokúsili o vykonanie potratu, tak boli súdené za vraždu.

V roku 2014, v čase, keď boli zákony mimoriadne prísne aj v Írsku, lekári niekoľko týždňov umelo udržiavali pri živote ženu, ktorej mozog už nevykazoval žiadnu aktivitu. Bola totiž tehotná. Lekári takto rozhodli napriek tomu, že rodina ženy si to nepriala. K dekriminalizácii potratov došlo tento rok aj v Kolumbii, žena môže o potrat požiadať do 24. týždňa tehotenstva.

Od roku 2020 môže o zákrok do 14. týždňa požiadať aj v Argentíne. Slovenské zákony umožňujú žene požiadať o potrat do 12. týždňa tehotenstva.