Foto: Unsplash / TASR/AP

Už v nedeľu 20. novembra štartujú Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré majú byť sviatkom, no môžu skončiť fiaskom.

Prvýkrát v histórii v arabskom štáte. Prvýkrát v histórii mimo letných mesiacov a za cenu, ku ktorej sa doteraz ani zďaleka žiaden organizátor nepriblížil. Majstrovstvá sveta vo futbale bude od 20. novembra hostiť Katar, teda štát, kde platia prísne zákony a stále aj trest smrti. Čo všetko čaká na fanúšikov, ktorí sa už o pár dní nahrnú do „zlatej klietky“? 

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • prečo bude Katar najkontroverznejším miestom na konanie MS vo futbale;
  • koľko rokov si môžete odsedieť za pitie alkoholu na verejnosti;
  • aké oblečenie vás môže v Katare stáť peniaze;
  • čo plánujú robiť s prejavom homosexuality;
  • koľko stojí bývanie v provizórnom kontajneri.

Nedeľný zápas medzi domácim výberom a juhoamerickým Ekvádorom odštartuje 22. Majstrovstvá sveta vo futbale, z ktorých sa rýchlo môže stať najkontroverznejšie športové podujatie v histórii športu.

Aj keď si minulosť pamätá na Hitlerove olympijské hry či futbalové MS v Rusku, očakávaný turnaj v Katare sa má postaviť na absolútnu špičku toho, čo môže priniesť globálna kombinácia športu, politiky, ekológie, náboženstva či kultúry.

Prípravy sa niesli v znamení škandálov

Katar získal mandát na organizovanie jedného z najprestížnejších športových podujatí ešte v roku 2010, kedy ho hlasujúci delegáti FIFA zvolili sa víťaza spomedzi konkurencie v podobe USA, Japonska, Austrálie a Južnej Kórei. Dvanásťročné prípravy sa niesli aj v znamení škandálov, umierania pracovníkov, neľudských podmienok i korupcie, no aj napriek tomu je dnes všetko pripravené na oficiálny začiatok turnaja.

Foto: TASR/AP

Na Arabský polostrov tak už v najbližších dňoch zavíta 32 reprezentačných výberov, značná športová i politická smotánka a, samozrejme, približne 1,5 milióna fanúšikov. Na jednej strane sa núka myšlienka, že v Katare, v ktorom dominuje obchod s nerastnými surovinami a nadštandardný finančný blahobyt je pre väčšinu tamojších obyvateľov samozrejmosťou, sa nemusí nikto ničoho obávať.

Ak sa však vyložia karty na stôl, realita je odrazu odlišná. Katar je totiž striktne moslimskou krajinou, v ktorej sú náboženské i politické zákony platné nadovšetko. A práve to vzbudzuje najväčšie otázniky a nezhody. Doteraz sa MS vo futbale totiž konali v štátoch, kde neplatili prísne pravidlá týkajúce sa partnerstva, oblečenia, alkoholu či cigariet.

Medzinárodný futbalový štadón emira Chalífu ibn Hamada as-Sáního v Dauhe, foto: TASR/AP

Domáci sú určite na chod štátu zvyknutí, no ako uvádzame vyššie, o pár dní tam príde viac ako 1 milión nadšencov z každého kúta sveta a bude naozaj zaujímavé sledovať, ako zvládnu, pre ostatné kultúry bizarné, pravidlá a zákony, na ktoré si katarské úrady budú dávať extrémny pozor.

Alkohol len na niektorých miestach, fajčenie sa neodporúča

Len pred pár dňami sme písali o tom, ako sa niektoré podniky chystajú vďaka alkoholu zarábať na turistoch. Alkohol bude totiž na necelý mesiac veľmi dráždivou témou pre domácich, ale najmä pre návštevníkov. Objavili sa aj mylné informácie, podľa ktorých je v Katare alkohol nelegálny. To však nie je pravda, licenciu na predaj týchto nápojov majú v krajine rôzne hotely aj reštaurácie, no je obmedzený na vekovú hranicu 21 rokov, píše Independent.

Recepcia a stánky pri kontajnerovom mestečku, foto: TASR/AP

Katarské úrady sa rozhodli, že mierne uvoľnia svoje pravidlá a povolia predávať pivo aj pri štadiónoch. Výnimka však platí len pred a po zápasoch, pričom najskorší možný čas predaja je 18:30. Veľký pozor však treba venovať pitiu na verejnosti. To sa totiž prísne trestá a keďže katarská polícia nerozlišuje medzi rezidentmi a turistami, za konzumáciu na verejnosti vás môže čakať až 3-ročný trest za mrežami, prípadne aj vysoká pokuta.

Foto: Profimedia

Zaujímavé bude sledovať aj fajčiarov. Cigarety sú v krajine arabského polostrova povolené, čo je však zakázané, sú všetky druhy elektronických cigariet či vaporizérov. Za prepašovanie či používanie týchto výrobkov vám podľa BBC hrozí až trojročné väzenie a tiež pokuta vo výške necelých 3-tisíc eur.

Nehovoriac o drogách, ktorých distribúcia či aplikácia je nelegálna aj v našich končinách. V Katare je to však o kúsok horšie, keďže za drogy tam majú legálne právo odsúdiť človeka aj na trest smrti.

Zakryte si kolená a ramená, inak môžete mať problém

Niektoré katarské pravidlá, nielen z náboženského hľadiska, môžu byť pre európskych aj ostatných turistov veľmi zvláštne. Jedným z nich je aj prísny dresscode, ktorý zakazuje nosiť oblečenie, v ktorom má človek odhalené ramená a kolená. Súčasťou zákazu sú aj krátke sukne. Len pre zaujímavosť, teploty v Katare dosahujú na prelome novembra a decembra stále pokojne aj +30 stupňov Celzia.

Foto: Profimedia

Tieto pravidlá sa týkajú návštevy vládnych budov, múzeí, nákupných centier či peších promenád. Naopak, plavky a podobné letné oblečenie je povolené len v hotelových rezortoch. Podobne ako pri alkohole, aj tu platí, že za porušenie máte istú finančnú pokutu, v krajnom prípade aj pobyt vo väzení, informuje National News.

Špeciálne pre futbalových fanúšikov platí pravidlo zákazu vyzliekania vrchných dielov oblečenia počas zápasu. Ako je z prostredia štadiónov známe, priaznivci v „kotle“ sa často zbavia vrchných dielov oblečení, čo bude v Katare prísne zakázané. Organizátori si to ospravedlňujú tvrdením, že klíma v arénach sa postará o to, aby mohli ostať všetky časti oblečenia na tele.

Za prejav homosexuality majú právo uložiť aj trest smrti

Aj keď sa Katar pýši modernými technológiami, kvalitným zdravotníctvom či plne automatizovaným metrom, stále ide o štátne zriadenie, ktoré homoxsexualitu považuje za zločin. Síce organizátori aj vyššie postavení politici vyvracajú akékoľvek riziko pre LGBTQI+ komunitu, aj napriek tomu za prejav homosexuality môžu tamojšie zložky udeliť pokojne aj trest smrti.

Foto: Unsplash

Tamim bin Hamad Al Tháni, katarský vládca, sa od samého začiatku podávania žiadosti na organizáciu MS zaručoval za to, že počas turnaja sa upravia podmienky a Katar privíta všetkých ľudí bez ohľadu na vieru či orientáciu. „Katarskí ľudia privítajú každého, kto chodí po tejto planéte. Musíme ukázať, že aj krajina strednej rozlohy si môže vďaka obrovským zdrojom dovoliť organizovať podujatie svetovej úrovne. Čo však žiadame od návštevníkov je, aby rešpektovali našu kultúru a pravidlá,“ cituje Al Thániho portál Voa News.

Práve nad témou LGBTQI+ komunity visí pred štartom MS 2022 najväčší otáznik a bude veľmi zaujímavé sledovať, akým spôsobom budú môcť v Katare fungovať.

Vitajte v kontajneri, pripravte si minimálne 200 eur na noc

Katar si na takmer mesačný turnaj musel pripraviť dostatočne veľké kapacity na to, aby dokázal ubytovať približne 1,5 milióna fanúšikov, ktorých príchod sa očakáva vo vlnách počas trvania MS. Prirodzene, možností je veľa. Od hotelov, kde vás pár nocí môže podľa stáť aj 5-tisíc eur, cez lacnejšie verzie až po rôzne bizarné alternatívy, dodáva Fox Sports.

Chodba medzi provizórnym ubytovaním, foto: TASR/AP

Ubytujete sa však aj v kajutách zaoceánskych lodí, ktoré budú pristavené a poskytnú nocľah pre 4-tisíc návštevníkov. Pozornosť púta aj narýchlo „postavené“ mestečko, v ktorom sa nachádzajú obytné lodné kontajnery. Tieto provizórne riešenia vznikli najmä z dôvodu, že samotný Katar má len 3 milióny obyvateľov a k dispozícii „len“ 31-tisíc hotelových izieb.

V čase písania článku ostávajú do začiatku turnaja 4 dnI, no už teraz sa dá spokojne tvrdiť, že celý svet bude pozorne sledovať nielen ten najväčší futbalový sviatok, ale aj dianie mimo trávnikov, ktoré bude prinajmenšom veľmi zaujímavé.

Uložiť článok

Najnovšie články