Foto: Unsplash

Cena alkoholu nebude jedinou kontroverziou, ktorá sprevádza svetový šampionát v Katare.

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 sa začnú už 20. novembra v Katare, pričom tento multimiliardový turnaj so sebou prináša viaceré kontroverzné situácie. Jednou z nich je, že v istej fáze šampionátu vás pivo bude stáť až 90 eur. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď sa v roku 2010 objavila správa, že MS vo futbale bude v roku 2022 hostiť Katar, len málokto tomu veril. Ako sa však za ostatné roky potvrdilo, ropné veľmoci sú miestom neobmedzených možností a peňazí, kde nič nie je nemožné.

Foto: Flickr

Rovnako to za ostatných 12 rokov poňal aj Katar. Táto krajina si v podstate vystavala futbalovú kultúru a bolo im úplne jedno, koľko to bude stáť. Portál Business Insider totiž informuje, že Katar mal na prípravu celej turnajovej infraštruktúry minúť až 224 miliárd  eur. Pre porovnanie, doteraz najdrahšími MS vo futbale boli tie v roku 2018, kedy Rusko minulo na organizáciu 14,2 miliardy eur.

Bez alkoholu, Biblie či bravčového mäsa

Svetový šampionát vo futbale má vo svojej takmer 100-ročnej histórii hlavne spájať ľudí, národy a priniesť ten najlepší futbal na planéte. Keď sa však obzrieme do minulosti, množstvo najväčších športových podujatí bolo ovplyvnených politikou či náboženstvom, čo platí aj v tomto prípade. Až 65 % z obyvateľov Kataru vyznáva Islam a všetky jeho pravidlá, čo sa v strete s celosvetovou kultúrou často výrazne odlišuje.

Dedinka pre fanúšikov, foto: TASR

Do krajiny ako Katar majú ľudia zákaz nosiť bravčové výrobky, pornografiu, akékoľvek náboženské knihy a predmety či alkohol. Práve alkohol je aktuálne jednou z najčastejšie rozoberaných tém v súvislosti s MS. V Katare je ilegálny, pričom možnosť servírovať ho majú len vo vybraných reštauráciách, hoteloch a v istých prípadoch je povolenie udelené aj rezidentom, ktorí nepochádzajú z Kataru.

Na začiatok za 55 eur, neskôr až za 90 eur

Keďže pre viacerých fanúšikov je pivo neoddeliteľnou súčasťou futbalu, podniky v Katare to vzali po svojom. V jednom z často navštevovaných podnikoch – Champion Sports Bar v hoteli Marriott, budú totiž podávať alkohol s extrémnou finančnou prirážkou. Ako píše portál iNews, bar si pred MS stanovil rovnakú cenu na pivo Corona, Budweiser a pohár domáceho vína.

Počas skupinovej fázy vás tieto drinky budú stať 55 eur, pričom na semifinále a finále táto cenu stúpne až na 270 eur. Zaujímavosťou je, že podnik si túto politiku obhájil tvrdením, že obrovská cena sa netýka predaja alkoholu, ale vstupu do baru. V praxi si zaplatíte „vstup“, za ktorý dostanete tri vyššie uvedené drinky, ktorých samostatná cena je však rovnaká aj po zaplatení vstupného.

Zóna pre fanúšikov, foto: TASR

Jedno pivo vás tak vyjde na približne 90 eur, no nemyslite si, že tento systém akokoľvek oklamete. Tieto ceny platia len na 1 zápas, pričom ak si rovnaký deň chcete v podniku pozrieť ešte jedno stretnutie, musíte zaplatiť opäť.

MS v Katare sa ešte ani nezačali a už ich sprevádza niekoľko vskutku kontroverzných škandálov, nehovoriac o úmrtiach pracovníkov či ubytovaní vo forme provizórnych kontajnerov, ktoré čakajú na hostí z celého sveta.

Uložiť článok

Najnovšie články