Foto: unsplash

V rámci experimentu plánujú úrady v kanadskej provincii legalizovať niektoré drogy.

Ročne po celom svete zomiera na následky užívania drog množstvo ľudí. V Britskej Kolumbii sa však situácia vymkla spod kontroly, prípadov úmrtí po predávkovaní pribúda. Úrady sa preto rozhodli riešiť problém zvláštnym experimentom. Malé množstvo niektorých drog, vrátane kokaínu či heroínu, bude legálne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za 2,5 gramu heroínu či kokaínu nič nehrozí

Britská Kolumbia v Kanade plánuje legalizovať malé množstvá drog, napríklad kokaínu, MDMA, metamfetamínu, heroínu či fentanylu. Ako píše portál Vice, experiment začne v januári budúceho roka a bude trvať 3 roky. Ľudia starší ako 18 rokov budú môcť mať pri sebe 2,5 gramu spomínaných návykových látok bez toho, aby im za to hrozil akýkoľvek trest. Nepôjdu za držanie drog do väzenia, nebudú musieť podstúpiť liečbu závislosti a drogy im nebudú skonfiškované.

Produkcia a distribúcia drog bude aj naďalej ilegálna. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na školy, letiská či na ozbrojené sily. Následkom krízy týkajúcej sa návykových látok zomrelo len počas minulého roka najmenej 2 000 ľudí.

Foto: unsplash

Čo sa Kanady týka, Britská Kolumbia je na tom najhoršie, na predávkovanie tu zomiera najviac ľudí. Zároveň je to však najprogresívnejšia provincia. Aj keď ľudí nie je možné zázračne vyliečiť zo závislosti, pokúša sa aspoň zabezpečiť prístup k bezpečným opioidom bez prímesi smrtiacich látok.

Už včera bolo neskoro

O podobný experiment sa v roku 2020 pokúsil Oregon, aj keď ľudia prichytení s návykovými látkami stále musia zaplatiť pokutu. Úrady dúfajú, že ak legalizujú určité množstvo drog, zmierni sa tým stigma. Pre závislých ľudí, ktorí s tým chcú skoncovať, tak bude ľahšie vyhľadať pomoc. Zredukuje sa tak aj množstvo ľudí, ktorí za držanie malého množstva drog skončia na celé roky za mrežami.

Ozývajú sa však hlasy, ktorým sa 2,5 gramu zdá primálo. Obávajú sa toho, že stále bude priveľa ľudí stíhaných a výrazný rozdiel sa nepodarí dosiahnuť. Ďalší kritizujú fakt, že experiment začína až o niekoľko mesiacov. Už včera bolo podľa nich neskoro, každý deň totiž v Britskej Kolumbii zomrie na následky predávkovania v priemere 6 ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články