Foto: CC Flickr.com (Art G.)

Minulý rok priniesol v ríši zvierat viacero nepríjemných správ. Množstvo vzácnych druhov zvierat sa ocitlo na pokraji vyhynutia.

V dôsledku pôsobenia rôznych faktorov dochádza postupom času k vyhynutiu vzácnych druhov zvierat. Smutnou pravdou však zostáva, že za mnohé z nich môže práve človek. Inak tomu žiaľ nebolo ani v uplynulom roku.

Rok 2018 sa niesol v znamení rôznych varovaní o problémoch spojených s ničením nášho životného prostredia. Či už ide o nenávratne rozmnožené plasty, globálne otepľovanie alebo poškodenie prirodzeného živočíšneho obydlia zvierat v dôsledku ľudskej sebeckosti a nezodpovednosti. To má za dôsledok ich nenávratné ohrozenie alebo dokonca vyhynutie.

Jedným z nich je aj Ara sivomodrá, druh papagája, ktorý sme si mohli obľúbiť najmä vďaka filmu Rio. V súčasnosti ich existuje už iba posledných 100, no vo voľnej prírode ju už žiaľ nenájdeme.

foto: commons.wikimedia.org (Randy)

Poddruh pumy americkej (puma eastern cougar) bola oficiálne klasifikovaná ako vyhynutá. Posledný samec nosorožca tuponosého na svete zahynul v Sudáne a z jeho druhu zostali iba dve samičky. Tento tragický osud sa má navyše stať skutočnosťou aj pre ďalšie zvieratá.

„Ľudské aktivity sú hlavnou príčinou takmer všetkých nedávnych zánikov,“ hovorí Stuart Butchart vedec z BirdLife International. „Isté je, že miera zániku zvierat je v súčasnosti vyššia než kedykoľvek predtým a tento podiel bude bez dostatočného ľudského úsilia o ich zachovanie naďalej rásť.“ 

Ľudská činnosť dokonca ohrozuje aj novoobjavené druhy. Tapanuli orangutan bol nájdený iba v roku 2017, no v súčasnosti už čelí vyhynutiu kvôli ľudskému priemyslu. Veľmlok čínsky je považovaný za živú fosíliu. No jeho populácia klesla od 50. rokov 20. storočia o neuveriteľných 80% a v súčasnosti je na pokraji vyhynutia. Na Zemi dokázal prežiť 250- miliónov rokov a rôzne zmeny, no naše podmienky pravdepodobne nezvládne.

foto: commons.wikimedia.org (RedGazelle15)

„Iba vďaka hmyzu svet dokáže fungovať,“ hovorí Sea McKeon zo St Mary’s College. „Čísla ich populácie však radikálne klesajú. To by malo ľudí desiť.“ 

Aj niekoľko pozitívnych zmien

Napriek veľkému množstvu negatívnych správ sa v minulom roku v živočíšnej ríši vyskytlo aj niekoľko dôvodov na radosť. Gorila východná horská bola zachránená od kriticky ohrozeného stavu a rovnako aj patzcuaro salamander. Dokonca svitla nádej aj pre dvoch nosorožcov tuponosých severných.

„Strata druhov znamená stratiť knihy o evolúcii skôr, než budeme mať možnosť ich čítať,“ hovorí vedec Thomas Hildebrandt, ktorý sa zaoberá novým výskumom nosorožcov. A aj preto by sme mali brať väčší ohľad na naše životné prostredie a snažiť sa zvieratám pomáhať. Aj keď iba maličkosťami.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články