foto: screnn YouTube/ BOS Foundation

Na svete existuje len jediný orangutan, ktorý je zároveň albínom.

Dostal meno Alba a po tom, čo strávil väčšinu života v zajatí, sa konečne vrátil na slobodu. Alba teraz žije v džungli v Borneu a vedci dúfajú, že orangutana čaká v jeho domove dlhý a šťastný život.

Jediný albín svojho druhu na svete

Orangutana zachránila organizácia Central Kalimantan Natural Resources Conservation Agency (BKSDA) v spolupráci s nadáciou, ktorá sa na záchranu orangutanov špecializuje. V zajatí strávil primát 20 mesiacov a po dlhom čase bol prepustený pár dní pred Vianocami, 19. decembra v hlbinách indonézskeho národneho parku Bukit Baka Bukit Raya. Jeden z členov nadácie, ktorá sa na záchrane podieľala sa vyjadril, že keď orangutana našli, mal 5 rokov a jeho zdravotný stav bol veľmi zlý.

Pomoc veterinárov a opatrovateľov

Orangutan bol dehydratovaný, vystresovaný a trpel infekciou spôsobenou parazitmi. Okrem toho odmietal aj jesť, avšak o Albu sa staral celý tím odborníkov a skúsených veterinárov, medzi nimi boli aj opatrovatelia orangutanov z rehabilitačného centra Nyaru Menteng Orangutan Rehabilitation Center. Orangutan sa vďaka nim pomaly zotavil, začal liezť po stromoch a socializovať sa.

Príprava na návrat do divočiny

Počas pobytu v rukách záchrancov sa orangutan nielenže plne zotavil, ale našiel si aj priateľov, konkrétne si vytvoril puto s ďalším orangutanom menom Kika. Oba orangutany už predtým žili na slobode a oba mali voči ľuďom mierne negatívny postoj, keď prišli do rehabilitačného centra prvýkrát. Alba však bola v centre o niečo dlhšie, odborníci totiž chceli jej šance na prežitie v divočine zvýšiť čo najviac a na zmenu, ktorá ju čakala, ju chceli riadne pripraviť.

Ľahká obeť

Vďaka svojej jedinečnosti je totiž Alba v divočine ohrozená o niečo viac, ako ostatné jedince jej druhu. Albinizmus spôsobil, že má oslabený zrak, sluch a jej pokožka je náchylnejšia na vznik rakoviny. Okrem toho sa môže oveľa ľahšie stať obeťou predátorov. Je možné, že ju kvôli jej odlišnosti ostatné orangutany odmietnu prijať medzi seba. Odborníci preto museli vypustenie do divočiny veľmi dobre zvážiť. Alba však všetkých prekvapila, keď ukázala, že je sebavedomejšia, ako si všetci mysleli a nebojí sa nadväzovať nové priateľstvá.

Vypustenie na slobodu

Odborníci však dodávajú, že najväčšiu hrozbu pre Albu nepredstavujú ostatné zvieratá v džungli, ale človek. Hrozí totiž, že kvôli svojmu jedinečnému zjavu sa dostane do rúk pytliakov. Práve preto sa rozhodli, že Albu vypustia, až keď budú poriadne hlboko v džungli. Cesta na miesto vypustenia trvala dlhých 16 hodín, no Alba a Kika sa napokon ocitli na slobode. Aby sa odborníci uistili, že im nič nehrozí, najbližších 6 mesiacov ich budú pozorne sledovať a ochrániť sa ich pokúsia aj pred pytliakmi.

iflscience
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy