Foto: Festival Woodstock 1969 (Archív TASR/AP )

Festival Woodstock je späť. Vracia sa pri príležitosti 50. výročia legendárneho podujatia.

Deti kvetov za tých 50 rokov poriadne zostarli. Celý svet im tri dni lásky na farme v štáte New York v auguste 1969 závidel. Bola to legendárna udalosť, ktorá navždy zmenila vývoj v hudobnom priemysle. Woodstock je legendou a kultom open-air hudobných festivalov. Po piatich desaťročiach sa vracia.

Woodstock ´69

V roku 1969 bolo obyvateľstvo Spojených štátov amerických rozdelené na dva „tábory“. Patriotov, ktorí obhajovali intervenciu USA vo Vietname a tých, ktorí nechceli o vojne ani počuť. Práve z tejto druhej skupiny ľudí vzniklo koncom 60. rokov v USA hnutie hippies, deti kvetov, ktoré sa už nemohli pozerať na tisícky mŕtvych Američanov (a desaťtisíce Vietnamcov) v zbytočnej vojne na opačnej strane pologule. V roku 1969 sa deti kvetov rozhodli aspoň na pár dní uniknúť z reality a sveta krvavej vojny a zorganizovali festival, ktorý navždy zmenil svet.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Woodstock (@woodstock),

Na festivale, ktorý sa konal v auguste 1969 na pozemku farmára Maxa Yasgura vystúpilo presne 40 interpretov a skupín, medzi nimi nechýbali také mená ako Jimmy Hendrix, The Who, Carlos Santana, Janis Joplin či Jefferson Airplane. Zúčastnilo sa ho viac ako 400-tisíc ľudí, pričom niektoré odvážnejšie odhady uvádzajú až neuveriteľných 700-tisíc návštevníkov. Organizátori kontrolu lístkov priamo na festivale nezvládli a nakoniec rezignovali. Woodstock bol už prvý deň vyhlásený za voľný festival, s otvorenými bránami pre každého, kto sa ešte zmestil.

Woodstock 50

Festivalová legenda sa po 50 rokoch opäť vracia. V roku 1969 dokázal jeden festival v čase búrlivých spoločenských turbulencií spojiť stovky tisíc ľudí. A tento rok festival s názvom, ktorý sa stal svetovým kultom, vracia s rovnakým poslaním. Láskou a hudbou spojiť ľudí a ukázať, že je možné žiť v harmónii a pokoji, píše sa na oficiálnej stránke festivalu. Pomôcť uzdraviť planétu a ľudí, ktorí na nej žijú. O tom je celý Woodstock.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Woodstock (@woodstock),

Po 50-tich rokoch si na Woodstocku opäť zahrá Carlos Santana, John Fogerty a Canned Heat. Popri nich však vystúpia aj hviezdy súčasnej modernej hudby. Chýbať nebude napríklad Miley Cyrus, Jay-Z, Imagine Dragons, The Killers či The Lumineers. Fanúšikovia rockovej klasiky sa môžu tešiť na projekt speváka Led Zeppelin Robert Plant and The Sensational Space Shifters. Festival sa síce bude podobne ako pred 50 rokmi konať v štáte New York, no nie na pôvodnej farme, ale v areáli pri mestečku Watkins Glen. Ceny lístkov na trojdňový festival zatiaľ známe nie sú.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )