Foto: WakiVaky

Praktické, upcyklované a vyzerajú cool.

Sťahovacie textilné vaky sú medzi nami obľúbené predovšetkým preto, lebo sú veľmi praktické, ľahké a vyzerajú cool. Praktické preto, lebo si ich môžeme vziať do mesta k elegantným šatám, na prechádzky do prírody, či na festival ku každému outfitu; sú natoľko ľahké a skladné, že si ich môžeme pribaliť do cestovného batohu na cesty, a cool sú najmä preto, lebo sú vyrobené z upcyklovaného textilného odpadu. 

Za projektom WakiVaky, upcyklovania textilného odpadu, stojí mladá Slovenka, Dominika, ktorá ho založila ako školský projekt na voliteľnom projekte. Je to hmatateľný dôkaz jej šikovnosti a odhodlanosti, no zároveň svetlý príklad toho, že zapojiť do nášho školstva viac praktických hodín môže byť niekedy užitočnejšie, než hodiny faktov. Za ich úspechom stojí aj dobré načasovanie, pretože v tom čase sa do módy opäť vracali praktické ruksaky na zaťahovanie, tento trend sa rozhodli využiť.

Ušili sme pár vakov z látok ktoré sme našli doma. Chalani z tímu ich zobrali na Trnavský rínek, kde sa všetky okamžite predali, čo nám potvrdilo záujem o tieto produkty,“ hovorí Dominika o tom, ako to celé začalo. Po úspešnom ukončení školského predmetu sa vedúca členka tímu Dominika rozhodla, že si projekt ponechá a bude rozvíjať myšlienku ďalej. Za projektom WakiVaky stojí dodnes.

Čo Vás inšpirovalo dať Vašej značke ekologický rozmer?

Fakt, že textilného odpadu je čoraz viac. Ľudia vo veľkom nakupujú oblečenie, ktoré ani nestihnú vynosiť a už ho menia za nové. Módne značky vyrábajú kúsky, ktoré sa ani nedostanú do obchodných reťazcov, pretože trendy sa menia tak rýchlo, že toto oblečenie sa ihneď po vyrobení stáva odpadom. Nehovoriac o tom, že textilný priemysel patrí medzi najväčších znečisťovateľov našej planéty a tiež vykorisťovateľov ľudí, ktorí v ňom pracujú. Preto sme sa rozhodli to nepodporovať, nekupovať nové, ale kreatívne spracovávať nepotrebné, no originálne a kvalitné textilné materiály.

Foto: Waki Vaky

Odkiaľ pochádza materiál, ktorý používate na výrobu vakov?

Materiál na výrobu vakov sme z počiatku brali od ľudí z nášho okolia, ktorí sa chceli zbaviť nepotrebného textilu. Často sme sa tak dostali k zaujímavým a originálnym dizajnom a rôznym retro látkam, ktoré však boli vo výbornom stave, nakoľko textil si svoje vlastnosti vie udržať aj po dlhý čas. Avšak látky boli len v malých množstvách, takže sa nám z jedného dizajnu podarilo ušiť niekedy len 1-2 rovnaké kusy. Preto sme sa rozhodli začať oslovovať firmy, ktorým vzniká textilný odpad z ich výroby a taktiež sklady s už nepotrebným textilom. Dostali sme sa tak k veľmi kvalitným materiálom, ktoré sa používajú napríklad v automobilovom priemysle, v armáde alebo k materiálom, ktoré sa používajú na výrobu záchranárskych pomôcok či stanov.

Kto Vám šije Vaše produkty? Ako si si hľadali svojich krajčírov/krajčírky?

Produkty šijú najmä ženy, ktoré si chcú šitím privyrobiť v ich neľahkých životných situáciách. Sú to ženy prevažne na dôchodku, invalidky, mamy, no spolupracujeme aj s krízovými centrami či chránenými dielňami. Dobré krajčírky sa dnes hľadajú veľmi ťažko, pretože o toto remeslo už veľmi nie je záujem. Preto máme šťastie, že ich máme.

Foto: Waki Vaky

Čomu všetkému sa venujete pod značkou WakiVaky?

Značka WakiVaky vyrába najmä produkty ako vaky na chrbát, tašky, či ľadvinky, no v blízkej dobe plánujeme naše portfólio produktov rozšíriť aj o obaly na notebooky či peňaženky. Okrem výroby sa však zaoberáme aj edukáciou a osvetou o nástrahách fast fashion produkcie, a taktiež robíme prednášky a praktické workshopy na tému upcyklácia textilu.

Ak sa vak nejakým spôsobom poškodí alebo roztrhne, vie si ho zákazník u Vás reklamovať, resp. viete mu poskytnúť jeho opravu’?

Samozrejme, na tom je predsa postavená myšlienka upcyklácie – nevyhadzovať, ale opravovať.

Foto: Waki Vaky

Je ťažké preraziť na Slovensku s ručne šitými textilnými produktmi a konkurovať veľkovýrobe?

Vždy je ťažké konkurovať veľkovýrobe. Globálne módne značky využívajú lacnú pracovnú silu v rozvojových krajinách, a tým tlačia ceny produktov dole. To sa však často odrazí aj na kvalite produktov. Výhodou ručnej práce je práve dôraz na kvalitu a detail, čo je naša konkurenčná výhoda. Okrem toho upcyklované produkty z našej dielne majú za sebou príbeh nielen materiálu, ale aj žien, ktoré ich vyrobia. Cítite, že majú dušu, a preto si ich ľudia viac vážia a obľúbia.

Čo je najťažšie, keď chcete začať podnikať v oblasti textilného priemyslu?

Nájsť krajčírky, ktoré sú skúsené a majú čas, a taktiež konkurovať cenám veľkých módnych značiek.

Foto: Waki Vaky

Vašu značku pozná čoraz viac ľudí, akým spôsobom si riešite marketing?

Náš marketing je založený najmä na dobrej skúsenosti a zdieľaní sympatií s našou značkou. Spokojní zákazníci, ktorých zaujme náš príbeh ho povedia ďalej, a k tomu ho prikrášlia o vlastnú skúsenosť s produktom. Tým sa okolo našej značky tvorí komunita ľudí, ktorí sú nielen našimi zákazníkmi, ale aj našimi kamarátmi. Udržiavame s nimi osobný kontakt a robíme všetko pre ich spokojnosť.

Plánujete expandovať aj do zahraničia?

Áno, časom by sme chceli expandovať, ale zatiaľ je ešte mnoho ľudí, ktorí nás nepoznajú a ktorých by naše produkty mohli osloviť aj tu na Slovensku.

Foto: Waki Vaky
Uložiť článok

Najnovšie články