Foto: IG @devanshi_diksha_danam

Vzdala sa svojho hmotného majetku a vstúpila do džinistických náboženských rádov.

Osemročné dievča z Indie malo zdediť miliónový majetok bohatého obchodníka s diamantmi, namiesto toho bolo prijaté do prísneho náboženského rádu. Z Devanshi sa stala mníška.

Dievčatko patrí medzi 4,5 milióna džinistov, ktorí vyznávajú džinizmus – jedno z najstarších svetových náboženstiev, ktoré vzniklo v Indii pred viac ako 2500 rokmi, píše BBC. Náboženskí učenci tvrdia, že počet džinistov, ktorí sa vzdávajú bežného života rýchlo stúpa. Prípady týkajúce sa tak mladých detí však nie sú bežné.

O bohatých rodičoch dievčatka je známe, že sú extrémnymi vyznávačmi náboženstva. Indické médiá informovali o priateľoch rodiny, ktorí uviedli, že dievča inklinovalo k duchovnému životu už ako batoľa. „Od malička sa Devanshi modlila trikrát denne a pôst dodržiavala už vo veku dvoch rokov,“ spomína denník Times of India.

Veľká oslava

Dievča je jedno z najmladších detí, ktoré absolvovalo obrad „diksha“. Vzdala sa svojho hmotného majetku a vstúpila do džinistických náboženských rádov. Deň pred jej obradom zorganizovala rodina v Surate obrovský slávnostný sprievod. Devanshi a jej rodina sedeli vo voze ťahanom slonom, zatiaľ čo davy ich zasypávali lupeňmi ruží. Po uliciach sa prechádzali ťavy či kone, o zábavu sa starali tanečníci a umelci na chodúľoch. Odvtedy dievča žije v Upashraya – kláštore, kde žijú džinskí mnísi a mníšky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @devanshi_diksha_danam

„Už nemôže zostať doma, jej rodičia už nie sú jej rodičmi, teraz je z nej Sadhvi (mníška),“ hovorí Kirti Shah, obchodník s diamantmi so sídlom v Surate, ktorý je priateľom rodiny. „Život džinistickej mníšky je veľmi strohý. Teraz bude musieť všade chodiť pešo, nemôže ísť žiadnym druhom dopravy, bude spať na bielej plachte na podlahe a po západe slnka má zakázané jesť,“ dodal.

Otázka porušovania práv dieťaťa

Uvedenie Devanshi do mníšskeho sveta viedlo k diskusii, v ktorej sa mnohí pýtali, prečo rodina nemohla počkať, kým dosiahne dospelosť, aby v jej mene urobila také dôležité rozhodnutie.

Dieťaťu sa jeho zrieknutie sveta môže zdať ako veľká párty, ale profesorka Nilima Mehta, konzultantka pre ochranu detí v Bombaji hovorí, že „ťažkosti a deprivácia, ktorými si dievčatko prejde, sú obrovské“. „Život džinistickej mníšky je veľmi náročný,“ hovorí.

Mnoho ľudí tiež vyjadrilo znepokojenie nad tým, že je dieťa odlúčené od rodiny v takom mladom veku. Na sociálnych sieťach tiež viacerí kritizovali rodinu a obvinili ju z porušovania práv ich dieťaťa.

Úmrtie po náboženských praktikách

Náboženstvo čelilo kritike za niektoré zo svojich rituálnych praktík, najmä za tradíciu extrémnych pôstov. V Hajdarábade 13 ročné dievča upadlo do kómy a zomrelo v roku 2016 po tom, čo absolvovalo dvojmesačný pôst ako akt pokánia, počas ktorého mohlo piť len teplú vodu dvakrát denne, píše The Guardian.

Uložiť článok

Najnovšie články