Foto: Sharon Karepov, Tel Aviv University

Existujú síce aj podobné okuliare, no sú hrubé a nepraktické.

Zdravé ľudské oko je pomerne presný orgán. Dokáže rozlíšiť približne 1 milión farieb, vďaka čomu môžeme citlivo vnímať rôzne odtiene. Avšak, nie každý človek má také šťastie a sú medzi nami ľudia aj s farebnou sleposťou zvanou deuteranomália. Často sa stáva, že takto postihnutí ľudia vidia zelenú farbu namiesto červenej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Science Alert, Sharon Karepov a Tal Ellenbogen z izraelskej univerzity v Tel Avive teraz prišli na spôsob prenosu farebných korekčných filmov na povrch kontaktných šošoviek.

Problém rozlíšiť farbu

Tento proces dokonca môže byť prispôsobený tak, aby vyhovoval rôznym ďalším poruchám zraku. Ako uvádza v tlačovej správe Karepov, problémy s rozlišovaním farieb ovplyvňujú bežný život ľudí s farboslepotou, ako napríklad určiť, či je banán zrelý alebo nie.

Technológia, ktorú izraelskí vedci vytvorili, je založená na zlatých elipsách o nano rozmeroch. Tie vytvárajú korekciu zraku a farby, ktoré sa pozorovateľovi v oku javia ako zelené dostávajú správnu farbu. Samozrejme, reálne zelené farby ostanú v oku skutočne zelené.

Ľavý obrázok ukazuje pôvodnú scénu, stredný videnie človeka s deuteranomáliou a pravý obrázok po korekcii novou šošovkou. Foto: Sharon Karepov, Tel Aviv University

Ďalšie testovanie

Na trhu existujú okuliare, ktoré dokážu spraviť korekciu takéhoto videnia, avšak sú objemné. Výhodou kontaktných šošoviek je, samozrejme, ich veľkosť. Vedci však musia kontaktné šošovky ešte testovať, lebo zatiaľ ich majú iba v plochej verzii, ktoré sú pre bežné nosenie nepoužiteľné.

Ich testy však ukazujú, že zakrivenie povrchu neovplyvňuje ich funkčnosť. Po vyrobení funkčných prototypov bude potrebné klinické testovanie a až po jeho úspešnom ukončení sa môže uvažovať o ich nasadení pre bežných pacientov.

Uložiť článok

Najnovšie články