Foto: Photo Credit:Content Providers(s): CDC, Public domain, via Wikimedia Commons

Medzinárodný tím odborníkov vyriešil záhadu starú 700 rokov.

Čierna smrť pripravila o život milióny ľudí po celom svete. Ochorenie, ktoré sa svetom prehnalo niekoľkokrát, skúmajú vedci do dnešného dňa. A zdá sa, že sa konečne môžu tešiť z úspechu. Vyriešili totiž záhadu starú 700 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedcom sa podarilo objaviť zdroj nákazy

Vedci veria, že sa im podarilo vyriešiť záhadu, odkiaľ sa pred 700 rokmi vzala čierna smrť. Tá sa v 14. storočí prehnala svetom, zabila milióny ľudí a do dejín sa zapísala ako jedna z najdesivejších pandémií. Ako informuje portál The Guardian, na následky bubonického moru zomrelo najmenej 10 miliónov ľudí. Napriek všetkej snahe sa však až doteraz nedarilo zistiť, odkiaľ sa vtedy nákaza vlastne začala šíriť.

Teraz sa im však konečne podarilo urobiť krok vpred. Našli nielen predka čiernej smrti, ale aj ďalších kmeňov moru, ktoré kolujú po svete ešte aj dnes. Medzinárodný tím vedcov sa do pátrania pustil po tom, čo historik Philip Slavin postrehol podozrivé úmrtia datujúce sa približne okolo roku 1330. Obete boli pochované na dvoch cintorínoch v blízkosti jazera Issyk-Kul na území dnešného Kirgizska.

Mor vo Florencii Foto: See page for author, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Na cintorínoch bolo celkovo 467 náhrobných kameňov, z toho 118 úmrtí bolo zaznamenaných medzi rokmi 1338 až 1339. Na niektorých náhrobkoch bola vyrytá aj príčina smrti – mawtānā, čo v preklade znamená mor. Okolo roku 1880 boli pozostatky z 30 hrobov exhumované. Podarilo sa však nájsť zápisky, vďaka ktorým bolo možné pozostatky spojiť s konkrétnym hrobom.

Príbuzné kmene sú nažive ešte aj dnes

Do skúmania sa následne pustili odborníci na DNA. Tí odobrali vzorky genetického materiálu zo zubov 7 ľudí, ktorí boli v daných hroboch pochovaní. Tri z nich obsahovali pozostatky genetického materiálu baktérie Yersinia pestis, ktorá mor zapríčiňuje. Ďalšia analýza ukázala, že skutočne išlo o predka moru, ktorý o 8 rokov neskôr vyčíňal aj v Európe.

Foto: S. Tzortzis, Public domain, via Wikimedia Commons

V nasledujúcich desiatich rokoch mor vyhladil takmer polovicu populácie kontinentu. Príbuzné kmene sú nažive ešte aj dnes, objavené boli v hlodavcoch. Našťastie, dnes sú hygienické štandardy omnoho vyššie, ako boli okolo roku 1300, vďaka čomu dokážeme efektívne zabrániť ďalšej morovej pandémii.

Uložiť článok

Najnovšie články