Foto: kuhnmi [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Sopka Baľšaja Udina zvýšila svoju aktivitu.

Nachádza sa na ďalekom východe v Rusku, na polostrove Kamčatka. Sopka Baľšaja Udina je súčasťou vulkanického komplexu Udina, ktorý tvoria dva stratovulkány – spomínaná Baľšaja Udina (2 923 metrov) a Malaja Udina (1 945 metrov). Teraz sa tá väčšia, podľa The Moscow Times a podľa Daily Mail prebúdza k „životu“.

A to až tak, že vedci by ju chceli preklasifikovať z vyhasnutej na aktívnu. Aj keď v historickej dobe nie je žiaden záznam o erupciách komplexu, vedci iba v máji a júni minulého roka zaznamenali pod Udinou až 559 otrasov. Tie mali byť spôsobené pohybom magmy, čo zase signalizuje nastávajúcu erupciu. 

To, kedy, akou intenzitou a vôbec či sopka vybuchne, si nikto s istotou nedokáže tipnúť. Avšak hlavný vedec Ivan Koulakov povedal pre portál Science in Siberia, že keď sopka drieme veľmi dlho, jej prvá explózia býva katastrofických rozmerov. Vychŕli do ovzdušia veľké množstvo popola, ktorý sa šíri na veľké vzdialenosti a môže v podstate zasiahnuť celú planétu.

Foto: kuhnmi [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Spomeňte si na Pompeje. Jeho prebudeniu predchádzali stáročia pokoja. A napríklad taká erupcia sopky v Peru v roku 1600 spôsobila ochladenie planéty a hladomor v Rusku“ varuje vedec.

Signály o seizmickej aktivite prichádzajú z hĺbky približne 5 kilometrov. Tieto aktivity naznačujú prítomnosť magmy. Vadim Alexandrovič Saltykov, vedec z geogfyzikálneho ústavu ruskej akadémie vied, ktorý sa na súčasnom výskume Udiny nepodieľal no uviedol, že začnú s jej výskumom budúci rok.

Uložiť článok

Najnovšie články