Foto: SITA

Nemecko potvrdzuje prvý prípad človeka nakazeného koronavírusom.

Epidémia koronavírusu sa naďalej šíri, krajiny prijímajú ďalšie a ďalšie bezpečnostné opatrenia. To všetko vo chvíli, keď nákazu už po druhýkrát potvrdili na európskom kontinente. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V dôsledku nového koronavírusu zomrelo v Číne už najmenej 106 ľudí. Medzi 25 úmrtiami, ktoré zaznamenali v utorok, je po prvý raz jedno aj z Pekingu, zvyšok je z provincie Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Čínska národná zdravotná komisia v pondelok potvrdila 1 771 nových prípadov nákazy a celonárodný počet tak stúpol na 4 515. Z nich je 976 vo vážnom stave. Po zotavení z nemocnice prepustili celkovo 60 ľudí, uvádzajú čínske štátne médiá.

Prvý prípad v Nemecku

Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie, Srí Lanky a Kanady. Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili už aj v Nemecku. Niekoľko pacientov s podozrením na koronavírus preverujú v susednom Česku.

Foto: SITA

Uzatvárajú hranice

V súvislosti s neustálym šírením vírusu krajiny prijímajú aj ďalšie bezpečnostné opatrenia. Americký konzulát v meste Wu-chan, epicentre nákazy, plánuje odtiaľ letecky previezť svojich diplomatov a ďalších Američanov. Evakuácie plánujú aj Japonsko, Francúzsko, Mongolsko a iné štáty. Severná Kórea a Mongolsko z preventívnych dôvodov uzavreli hranice s Čínou. Malajzia a Hongkong zase zakázali vstup na svoje územie návštevníkom z provincie Chu-pej. Čína zas vyzvala svojich občanov, aby odložili cesty do zahraničia, ak nie sú nevyhnutné.

Foto: SITA

Okrem iného Čína odložila aj začiatok jarného semestra. Odklad sa týka škôl a univerzít v celej krajine a súvisí s obavami z prepuknutia vírusovej epidémie. Susedná Severná Kórea  oznámila, že prijíma „núdzové opatrenia“ pred šírením nového vírusu z Číny. Podľa denníka Rodong sinmun Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) posilňuje karanténne opatrenia na letiskách, v prístavoch a pohraničných oblastiach a zavádza lekárske kontroly osôb vracajúcich sa zo zahraničia.