Foto: Unspash

Kamene pochádzajú z oblasti vzdialenej 25 kilometrov.

Tajomná stavba Stonehenge v Južnom Anglicku je dodnes opradená mnohými legendami. Vedci a historici sa stále zamýšľajú, ako bol tento megalitický chrám postavený a odkiaľ sa naň zobral materiál. Vyzerá to tak, že vedci na to konečne prišli. 

Nová štúdia uverejnená v magazíne Science Advanses zistila, že väčšina veľkých pieskovcových megalitov pochádza z oblasti West Woods vzdialenej 25 kilometrov od Stonehenge, uvádza portál Phys.

Analýza balvanov

Aby vedci mohli zistiť, odkiaľ kamene vôbec pochádzajú, museli použiť moderné techniky analýzy. Najprv použili prenosný röntgen na analýzu chemického zloženia. Zistili, že balvany obsahujú 99 % oxidu kremičitého a niekoľko ďalších chemických prvkov.

Vďaka tomu zistili, že väčšina kameňov má rovnaké zloženie a to im napovedá, že musia pochádzať z jedného zdroja. Pre ďalšie skúmanie použili vzorky zvnútra kameňov, ktoré boli odobrané pri reštaurátorských prácach v roku 1958. Pomocou hmotnostnej spektrometrie analyzovali rozsah prvkov s maximálnou presnosťou.

Foto: Pexels

Niektoré až Walesu

Výsledok porovnali s 20 možnými zdrojmi balvanov a určili, že pochádzajú z oblasti West Woods. Len pre zaujímavosť, aj anglický filozof John Aubrey z 17. storočia sa domnieval, že balvany Stonehenge môžu pochádzať práve z tohto miesta.

Nie všetky kamene však pochádzajú z West Woods. Menšie časti pochádzajú až Walesu vzdialeného asi 200 kilometrov a štúdia tiež uvádza, že na miesto Stohenge prišli v rovnakom období ako veľké balvany.

Podľa vedca Davida Nasha z Univerzity v Brightone je Stonehenge miesto zbližovania materiálov z rôznych miest. „V tom čase museli ľudia vynaložiť veľké úsilie, aby ich sem dostali,“ povedal.

Vyspelá spoločnosť

V skutočnosti sa nevie, ako mohli ľudia tieto balvany prepravovať, keďže presunúť 30-tonové kusy na vzdialenosť 25 kilometrov je pomerne zložité aj v dnešnej dobe. Prevláda myšlienka že kamene boli ťahané pomocou vyrobených saní. Podľa Nasha muselo ísť o veľmi vyspelú a organizovanú spoločnosť.

Foto: Pixabay

Výber miesta West Woods bol pragmatický, keďže ide o jedno z najbližších miest k Stonehenge, ktoré poskytuje takéto veľké balvany. West Woods je miestom obrovského starobylého pohrebiska, nachádzajú sa tu však aj prehistorické obrábané polia, na ktorých sú však dnes už lesy a našli tu aj skalu, ktorú ľudia používali na zaostrenie sekier.

Nash a jeho výskumný tím majú teraz za cieľ identifikovať trasu, po ktorej boli balvany prepravované až k Stonehenge. To by sa im mohlo podariť na základe nájdených úlomkov z balvanov.

Uložiť článok

Najnovšie články