Foto: Wikipedia.org

Záhada starovekého objavu bola po storočí konečne rozlúštená.

Babylon, mesto starovekej Mezopotámie, je dodnes opradený tajomstvom. Ruiny tohto mesta, ktoré sa preslávilo jedinečnými stavbami a jedným zo siedmich divov sveta – Semiramidine visuté záhrady, boli objavené až koncom 19. storočia a odvtedy záujem o toto biblické mesto neopadá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Približne pred jedným storočím Edgar J. Banks, muž, ktorý sa stal predlohou pre slávneho Indiana Jonesa, objavil v južnom Iraku hlinenú tabuľku – tablet. Tú sa však podarilo rozlúštiť až teraz, no vďaka tomu sa podarilo ozrejmiť aj babylonskú matematiku, ktorá fungovala na inom princípe, v niektorých prípadoch lepšom, ako tá naša.

Tabuľka, známa pod menom Plimpton 322, je podľa odhadov 3700 rokov stará, datuje sa do čias Chammurapiho, kráľa Starobabylonskej ríše, ktorý spísal jeden z najstarších zákonníkov. Matematický význam dosky bol odhalený až v roku 1945, keď bola za 10 dolárov predaná súkromnému zberateľovi Georgeovi Plimptonovi. Nové výskumy však odhaľujú, že ide o časť trigonometrickej tabuľky. Trigonometria je disciplína matematiky zaoberajúca sa praktickými úlohami súvisiacimi s uhlami a trojuholníkmi.

Foto: Wikipedia.org

Plimpton 322 miatol matematikov viac ako 70 rokov. Bolo to v podstate od vtedy, čo si uvedomili, že obsahuje špeciálny vzorec čísel, takzvanú Pytagorovu trojicu,“ vyjadril sa Daniel Mansfield z austrálskej univerzity v Novom Južnom Walese. Pytagorova trojica, u nás známa aj ako Pytagorova veta, je trojica celých kladných čísel a, b, c, ktoré vytvárajú pravouhlý trojuholník, pričom platí, že  a2 + b2 = c2. Teda obsah štvorca nad preponou sa rovná súčtu obsahov štvorcov nad oboma jeho odvesnami.

Až doteraz bol pre vedcov význam rozdelených čísel záhadou. Mansfield so svojím kolegom Normanom Wildbergerom, ktorý vymyslel nový spôsob riešenia trigonometrických úloh. Jeho spôsob je údajne jednoduchší na pochopenie najmä pre ľudí, ktorým istú dobu trvá, kým pochopia matematické princípy. Vyzerá to teda tak, že starovekí Babylonci vymysleli tento spôsob riešenia už pred takmer 4-tisíc rokmi.

Náš výskum ukazuje, že Plimpton 322 popisuje tvar pravouhlých trojuholníkov s použitím iného druhu trigonometrie, ktorý je založený na pomere a nie na uhloch a kružniciach,“ vysvetlil Mansfield. Tabuľka teda mohla byť užitočná architektom či objaviteľom. V určitom bode sa však zrejme zlomila a ostali na nej dĺžky strán 15 pravouhlých trojuholníkov.

Používanie pomerného systému v kombinácii s babylonskou šesťdesiatkovou sústavou, podľa ktorej dnes meriame čas, nepochybne vytvorili dokonalú metódu na počítanie trigonometrických úloh v porovnaní so systémom, ktorý vymyslel grécky matematik Hipparchus o viac ako tisíc rokov neskôr.

Pozri aj: Pozostatky starého egyptského faraóna fascinovali vedcov. Bol totiž prvým človekom, ktorý trpel gigantizmom

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články