Foto: NASA/GSFC

Je známy fakt, že z Antarktídy sa ľad vytráca obrovskou rýchlosťou.

Aj miesta, o ktorých sme si mysleli, že sú pred človekom v bezpečí, sa ocitli na tenkom ľade. A to v prenesenom zmysle, ale aj doslova. O pokrývku ľadu prichádzame prirýchlym tempom. Navyše, vedcom sa podaril v oblasti Antarktídy skutočne desivý objav.

Ľadovec Thwaites

Pod západnou časťou Antarktídy sa vytvára obrovská priehlbina. Jej hĺbka dosahuje údajne až 300 metrov a zaberá plochu takmer takú veľkú, ako je Manhattan. Jama sa vytvorila v úpätí ľadovca Thwaites, ktorý je považovaný za ten najnebezpečnejší ľadovec na svete. Jama je taká veľká, že aby sa opäť zaplnila, bolo by potrebných 14 miliárd ton ľadu. Ešte desivejšia je domnienka vedcov, že jama sa najviac zväčšila za posledné tri roky.

Spolupráca krajín

Odborník na ľadovce, Eric Rignot, ktorý spolupracuje s kalifornskou univerzitou, ale aj s NASA hovorí, že tím odborníkov mal už nejaký ten čas podozrenie, že ľadovec nie je pevne spojený s podložím. Vďaka najnovšej generácii satelitov sa podarilo získať snímky, ktoré obavy vedcov potvrdili. Na objave sa podieľali aj odborníci z Francúzska a Nemecka a ide o súčasť projektu s názvom Operation IceBridge.

Ustupujúci ľad

Údaje, ktoré sa odborníkom podarilo získať, sú skutočne znepokojivé. Ukazujú totiž, že jama nie je jednou a ľadovec Thwaites je prevŕtaný otvormi oveľa viac, ako by sa vedci nazdávali.  Okrem toho, vedcom sa podarilo vypozorovať istý vzorec topenia a ustupovania ľadu. V niektorých oblastiach ľad ustúpi až o 800 metrov v priebehu jediného roka.

Staré rovnice a poznatky už neplatia

Nanešťastie, nové poznatky znamenajú, že na rovnice a teórie, ktoré platili doteraz, sa už viac vedci nemôžu spoliehať. Prostredie Antarktídy sa vplyvom otepľovania mení každým dňom a vedci sa musia o interakcii medzi vodou a ľadovcami učiť množstvo nových vecí. Ďalší vedec, Pietro Milillo vysvetľuje, že sa mení aj spôsob, akým ľadovce pomaly ustupujú.

Stúpajúca hladina oceánov

Milillo hovorí, že dôležitú úlohu pri topení ľadovca zohráva aj spomínaná jama, ktorá je čoraz väčšia. Čím viac vody a tepla sa pod ľadovec dostáva, tým rýchlejším tempom sa masa ľadu roztápa. Tento poznatok je mimoriadne dôležitý, keďže ľadovec Thwaites sa môže v obrovskej miere podieľať na stúpaní hladín morí a oceánov. Ak by sa celý roztopil, hladina by stúpla až o 65 centimetrov.

Stúpajúca hladina oceánov však nepredstavuje jediný problém, Thwaites totiž pôsobí ako zábrana, ktorá drží vo vnútrozemí na svojom mieste ostatné ľadovce. Ak by sa táto zábrana stratila, dôsledky by mohli byť hrozivé. Aby mohli vedci zistiť viac, musia sa vybrať na výpravu priamo k Thwaitesu, predpovede do budúcnosti však zatiaľ vôbec nie sú optimistické.

sciencealert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )