Foto: NIAID/Flickr/CC BY 2.0

Stačí jedna kvapka s vírusom, aby sa ľudia nakazili

Vedci zámerne nakazili mladých a zdravých dobrovoľníkov koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 a teraz zdieľajú svoje výsledky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová štúdia, o ktorej píše portál Science Alert, bola publikovaná 1. februára v predtlači spoločnosti Springer Nature a ešte neprešla recenzovaním. Mohla by však poskytnúť pohľad na to, ako sa ochorenie COVID-19 prejavuje pri miernych príznakoch od momentu vystavenia sa vírusu, až po bod, keď sa vírus z tela vylúči.

Nikdy predtým nakazení neboli a neboli ani očkovaní

V štúdii bolo zahrnutých 34 zdravých dobrovoľníkov vo veku 18 až 30 rokov. Žiadny z nich sa nikdy predtým nenakazil vírusom SARS-CoV-2 a tiež ani nemal v sebe vakcínu, píšu vedci vo vyhlásení. Všetci mali negatívne testy na protilátky.

Potom dostal každý dobrovoľník prostredníctvom kvapiek do nosa nízku dávku vírusu SARS-CoV-2. Tieto kvapky obsahovali približne rovnaké množstvo vírusu, aké sa nachádza v jednej kvapke nosovej tekutiny u infikovanej osoby a v momente, keď sú najinfekčnejší.

Verzia vírusu použitá v štúdii predchádzala variantu alfa a od pôvodnej verzie vírusu sa líšil tým, že niesol mutáciu s názvom D614G. Táto mutácia ovplyvňuje spike proteín a predpokladá sa, že zvyšuje prenosnosť vírusu.

Foto: unsplash

Vyše polovica sa nakazila

Po vystavení vírusu sa 18 dobrovoľníkov nakazilo a u 16 z nich sa vyskytli mierne až stredne závažné symptómy ako bolesť hrdla, svalov, kĺbov, únava či horúčka. 13 infikovaných stratilo čuch, ktorý sa u 10 z nich dostal do normálu po troch mesiacoch, traja však aj po tom čase stále vykazovali určité problémy s čuchom.

Našťastie v našom modeli provokačnej infekcie mladých dospelých účastníkov sa nevyskytli žiadne vážne symptómy,“ povedal hlavný autor štúdie doktor Christopher Chiu, lekár a imunológ na oddelení infekčných chorôb z Imperial College London. Dodal, že z toho dôvodu sú výsledky štúdie najreprezentovanejšie pre mierne príznaky ako pre závažné.

U 18 infikovaných bola priemerná inkubačná doba 42 hodín. Výskumníci robili výtery z hrdla a nosa dvakrát denne a vypočítali množstvo životaschopného vírusu pomocou PCR testov.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Výskum pokračuje

Zistili, že množstvo vírusu sa u účastníkov po inkubačnej dobe rýchlo zvýšilo. Vírus objavili v hrdle približne po 40 hodinách a v nose asi po 58 hodinách po expozícii.

Vírusová nálož v priemere vrcholila 5 dní po ich počiatočnej expozícii. Hladiny vírusu v hrdle boli vo všeobecnosti nižšie ako v nose a je tiež pozoruhodné, že všetci infikovaní mali podobnú vírusovú nálož bez ohľadu na ich symptómy, uvádza The Guardian.

Rýchle antigénové testy vírus spoľahlivo zachytávali v priebehu infekcie, no neboli presné najmä na začiatku a na konci, keď vírusová nálož už bola nízka.

Foto: TASR

V budúcnosti tím plánuje preskúmať, prečo sa niektorí účastníci nenakazili a tiež chcú výskum zopakovať s variantom delta.

Aj keď existujú rozdiely v prenosnosti v dôsledku objavenia variantov, ako je delta či omikron, v zásade ide o rovnakú chorobu,“ povedal Chiu.

Uložiť článok

Najnovšie články