Foto: Twitter/ Karen Sarkisyan

Dokážete si predstaviť, že by vašu domácnosť zdobili svetielkujúce rastliny?

Nie je to len nápad zo sci-fi filmu, ale čoskoro už možno aj realita. Vedcom sa totiž podarilo vďaka genetickému materiálu z húb vytvoriť fosforeskujúce rastliny. Nebudú však slúžiť len ako dekorácia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci vytvorili fosforeskujúci tabak

Ako informuje portál The Guardian, vedcom sa podarilo vytvoriť nezvyčajné fosforeskujúce rastliny, ktorých cieľom bude nielen zdobenie príbytkov, ale aj objasnenie niektorých biologických procesov, ktoré v rastlinách prebiehajú. Napríklad, vedci môžu pozorovať pôsobenie rôznych látok na rastliny bez toho, aby do nich invazívnym spôsobom zasahovali. Sledované môžu byť aj vplyvy vonkajších stresorov, ako sú napríklad zmeny v životnom prostredí, extrémne sucho či poranenie spôsobené bylinožravým zvieraťom.

Výskum je však ešte len v začiatkoch a potrvá ešte niekoľko rokov, kým sa podarí v laboratóriách potvrdiť, že proces vytvárania fosforeskujúcich rastlín je bezpečný. V prírode sú totiž bioluminiscencie schopné niektoré huby a živočíchy, dosiahnuť však bioluminiscenciu v laboratóriu je o niečo zložitejšie. Niektoré huby, ale napríklad aj hmyz, svetielkujú vďaka tzv. luciferínu, bežné rastliny však touto látkou obdarené nie sú.

Žiara je viditeľná aj voľným okom

Toto nie je prvý prípad, kedy sa vedci snažia vytvoriť svetielkujúce rastliny. Ich využitie je totiž nesmierne pestré. Predstavte si napríklad vianočný stromček, ktorý svetielkuje sám od seba alebo pouličné lampy tvorené svetielkujúcimi rastlinami. Niečo také sa doteraz vedci pokúšali vytvoriť za pomoci nanočastíc, ktorými do rastliny preniesli luciferín a ďalšie potrebné enzýmy. Iní zas využívali genetický materiál z baktérií. Tieto postupy však majú priveľa obmedzení a efekt nie je taký, ako by si vedci želali.

Práve preto by genetický materiál získaný z fosforeskujúcich húb mohol znamenať v tejto oblasti krok vpred. Ako informuje portál Nature Biotechnology, vedci tentoraz využili DNA huby Neonothopanus nambi a preniesli ju do rastlín tabaku. Výsledkom je fosforeskujúca rastlina, pričom zelenkastá žiara je viditeľná aj voľným okom. Najjasnejšie žiaria kvety rastliny a s vekom a následkom poškodenia sa fosforeskovanie mení.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články