Ilustračná foto: Profimedia

Štúdia odhalila silnú koreláciu vo výške príjmu v dospelosti, ak ste sa v detstve kamarátili s bohatými deťmi.

Rozsiahla analýza viac ako 72 miliónov používateľov Facebooku našla veľmi zaujímavú vec. Keď chudobné deti vyrastajú pri bohatších deťoch, je oveľa viac pravdepodobnejšie, že budú neskôr v živote zarábať viac ako tí, ktorí mali za kamarátov chudobné deti. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Za novou štúdiou stoja vedci z Harvardovej, Stanfordskej a Newyorskej univerzity, uvádza portál Science alert. Štúdia publikovaná v Nature ukazuje, že za frázou „je to všetko o tom, koho poznáte“ naozaj niečo je.

Stačí mať bohatých priateľov

V priemere vedci totiž zistili, že ak dieťa z rodiny s nízkou sociálno-ekonomickou úrovňou žije v oblasti, kde je 70 % jeho priateľov bohatých (teda v skutočnosti sú, samozrejme, bohaté rodiny odkiaľ dieťa pochádza), tak sa príjem týchto chudobných detí v dospelosti zvýši v priemere o 20 %, oproti tým, ktoré majú chudobných kamarátov.

To je veľmi silná korelácia a ani faktory ako vzdelanie alebo povolanie neposkytujú taký silný impulz pre budúci príjem. Štúdia však odhalila aj to, že takéto kamarátstva nie sú bežné. Mimo Los Angeles majú deti tendenciu stretávať sa s ostatnými v ich veku, ktorí pochádzajú z podobných sociálno-ekonomických vrstiev.

Je možné, že ľudia z nižších príjmových vrstiev majú malý priestor na vytváranie hlbších priateľstiev s ľuďmi z vyšších príjmových vrstiev,“ píšu autori.

Ilustračná foto: Unsplash

Prvý dôkaz hypotézy

Vedci už dlho predpokladali, že spoločenské vzťahy môžu ovplyvňovať príjmovú nerovnosť a ekonomické príležitosti. Až do tejto štúdie to však boli iba hypotézy.

Na zistenie tejto skutočnosti vedci analyzovali 21 miliárd priateľstiev na Facebooku a zvažovali rôzne faktory, ktoré mohli dieťaťu pomôcť napredovať v živote vrátane príjmu rodiny, vzdelania, zamestnania a podobne.

Vedci uvažujú, že nadviazanie priateľstva s deťmi z bohatších rodín mohlo pomôcť formovať ašpirácie dieťaťa, alebo poskytnúť prístup k informáciám a pracovným príležitostiam, ktoré by inak nemali.

Aj keď súčasná štúdia odhalila iba koreláciu medzi ekonomickou prepojenosťou a budúcimi vyhliadkami dieťaťa, tento vzťah je taký silný, že sa ho oplatí ďalej študovať.

Uložiť článok

Najnovšie články