New York, Foto: SITA/AP

Svetová zdravotnícka organizácia neustále prichádza s novými informáciami týkajúcimi sa koronavírusu.

V tomto prípade však nové zistenia nepotešia. Ukázalo sa totiž, že koronavírus môžu prenášať aj telá ľudí, ktorí na toto ochorenie zomreli.

Zdravotník sa nakazil od mŕtvoly

Už nejaký čas je známy fakt, že choroba sa môže šíriť aj z ľudských pozostatkov. Odporúča sa preto maximálna opatrnosť pri manipulácii s telami ľudí, ktorí zomreli na následky žltačky, tuberkulózy, cholery či eboly. Ako však informuje portál Science Times, do tohto zoznamu pribudol nedávno už aj koronavírus. V Thajsku sa po manipulácii s telom človeka, ktorý zomrel na koronavírus, nakazil zdravotník a na následky ochorenia zomrel.

O prípade informoval aj odborný časopis Journal of Forensic and Legal Medicine, ktorý zdôrazňuje, že v ohrození sú nielen lekári liečiaci pacientov, ale napríklad aj zamestnanci márnic. Je preto dôležité dezinfikovať nielen nemocničné priestory, ale aj tie, kde sa manipuluje s mŕtvymi ľuďmi. Keďže doteraz súvislosť medzi manipuláciou s mŕtvolami a nakazenými zdravotníkmi nebola skúmaná, je možné, že prípadov je omnoho viac. Oficiálne však ide o druhý prípad úmrtia z radov zdravotníckeho personálu v Thajsku.

Foto: unsplash

Nevyhnutná je zvýšená opatrnosť

O tom, do akej miery je mŕtvola nákazlivá a ako dlho v nej vírus zotrvá, zatiaľ nie je známe. Isté však je, že pri manipulácii s telami ľudí, ktorí podľahli koronavírusu, je nevyhnutná zvýšená opatrnosť. Samozrejme, informácia vyvoláva v ľuďoch strach a niektoré thajské chrámy dokonca zo strachu z nákazy odmietajú vykonávať pohreby.

Obavy vzbudzujú mŕtvoly nielen v Thajsku, ale aj v ďalších krajinách, kde koronavírus spôsobil značné straty na životoch. Nemocnice totiž boli nútené improvizovať a telá ľudí ukladať v priestoroch, ktoré na to nie sú určené.

Science Times
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )