Foto: Profimedia

Jama Barhout, známa aj ako studňa pekla, sa nachádza v Jemene.

Prírodný závrt v Jemene, ktorý je známy ako studňa pekla, je známy po celom svete a je prameňom mnohých povier či legiend. Hovorí sa, že vo vnútri sú uväznení džinovia, ktorí sú opisovaní v miestnom folklóre. Teraz tím vedcov preskúmal tento závrt a síce v ňom nenašli žiadneho džina, našli jaskynné perly, rôzne mŕtve zvieratá a tiež viacero živých hadov. 

Zostup do jamy vykonal tím nazvaný Oman Cave Exploration Team, uvádza portál IFL Science. Tím zostúpil do hĺbky 112 metrov cez otvor širokého 30 metrov.

Jama stará milióny rokov

Jemenské úrady odhadujú, že sa závrt vytvoril pred miliónmi rokov a pred týmto tímom žiadny človek nedosiahol jeho dno. Predchádzajúce výskumy zostúpili asi iba do polovice hĺbky a hlásili nechutný zápach šíriaci sa zo dna. Najnovší výskum síce nehlásil silný zápach v polovici zostupu, no pripustili, že na dne bolo cítiť smrad z hnijúcich vtákov.

Výsledná správa už čoskoro

Prečo niekto do tohto závrtu vôbec zostupoval? “K tomu nás doviedla vášeň a vedeli sme, že je to niečo, čo je súčasťou jemenskej histórie,” hovorí pre AFP Mohammed al-Kindi, profesor geológie na Nemeckej technickej univerzite v Ománe, ktorý bol členom expedície. Ďalej povedal, že zhromaždili vzorky vody, hornín, pôdy a tiež aj telá mŕtvych zvierat.

Tím tiež uviedol, že hady na dne otvoru neboli agresívne a nevyzerali, že by ich prítomnosť ľudí vyrušovala. Zábery z jaskyne síce neukazujú žiadne hady, ale zachytávajú krásne jaskynné útvary. Voda stekajúca až na dno vytvára množstvo zaujímavých štruktúr, napríklad jaskynné perly. Perly, ktoré tu našli sú limetkovo zelené.

Kompletnú správu o zisteniach z nálezov z jaskyne zverejnia už čoskoro.

0
Uložiť článok
Komentovať