Foto: Anagounagi / CC BY-SA

Riešenie je jednoduché a prirodzené. Pred záplavami môžu svet ochrániť mangrovníky.

Pobrežné regióny naprieč celým svetom ohrozuje už dnes rastúca hladina svetového oceánu. Množstvo iných oblastí má problémy s prívalovými povodňami po extrémnych prejavoch počasia, akými sú napríklad hurikány či tajfúny. To všetko sa bude v nasledujúcich desaťročiach len zhoršovať. Riešenie tohto dôsledku klimatickej zmeny však môže byť oveľa jednoduchšie, ako sme si doposiaľ mysleli. Pred povodňami by svet mohli ochrániť mangrovníky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mangrovníky dokážu ako protipovodňová ochrana ušetriť miliardy dolárov, ktoré by museli byť inak vynaložené na opravu škôd spôsobených záplavami, tvrdí nová globálna štúdia univerzity v štáte Kalifornia. Mangrovníkové lesy v pobrežných oblastiach podľa štúdie zverejnenej v odbornom časopise Scientific Reports už dnes ušetria celosvetovo výdavky vo výške 65 miliárd amerických dolárov. Ak by tieto mangrovníkové lesy neexistovali, záplavy by pravidelne zasahovali o 15 miliónov ľudí viac ako v súčasnosti.

„Mangrovníky poskytujú neuveriteľne účinnú prirodzenú protipovodňovú obranu, znižujú povodňové riziko aj následné škody, ktoré pri povodniach vznikajú,“ sumarizuje výsledky výskumu jeden z hlavných autorov štúdie Pelayo Menéndez.

Foto: World Bank and Punto Aparte (University of California Santa Cruz

Prirodzená bariéra

Mangrovníky sa v súčasnosti vyskytujú vo viac ako 100 krajinách sveta. Tieto zaujímavé stromy potrebujú k svojmu životu sladkú aj slanú vodu, rastú teda výlučne v prímorských oblastiach v úzkych pásoch pozdĺž pobreží. Mnohé mangrovníky po celom svete však boli počas uplynulých desaťročí zničené. Ustúpiť museli najmä infraštruktúre v podobe prístavov či letísk, ale aj turistických rezortov.

Úbytok mangrovníkových lesov v Hondurase, Foto: Jesse Allen, NASA Earth Observatory, using data obtained courtesy of the University of Maryland’s Global Land Cover Facility. / Public domain

Strata prirodzenej protipovodňovej bariéry spôsobila väčšie povodňové škody. Uvedomili si to už viaceré krajiny, napríklad vo Vietname, na Filipínach či v Guayane, kde v minulosti spustili veľké projekty na obnovu mangrovníkových lesov. „Mangrovníky sú odolné a môžu rásť ako burina, dokonca aj v mestách, ak im dáme aspoň polovičnú šancu,“ tvrdí spoluautor štúdie Michael Beck.

Foto: Kris Martyn / CC BY-SA

Vedci v tlačovej správe upozorňujú na to, že mnohé pobrežné oblasti poberajú na ochranu pred povodňami investície v hodnote desiatok či stoviek miliónov. Apelujú tak na poisťovne, ale aj Svetovú banku, aby tieto financie využili na zníženie rizika skôr a ochranu pobrežných oblastí, napríklad rozširovaním pásiem mangrovníkových lesov.

Uložiť článok

Najnovšie články