Meteorit Murchinson. Foto:United States Department of Energy; uploaded en wikipedia by en:User:Carl Henderson. [Public domain]

Tak ako všetko, aj hviezdy majú životný cyklus.

Hviezdy sa rodia, keď sa spoja čiastočky prachu a zrútia sa do seba. Následne horia milióny až miliardy rokov, až vyhasnú a explodujú. Pritom do okolia vyvrhnú materiál, ktorý sa opäť zhlukuje a vytvára nové objekty ako napríklad meteority. A jeden takýto meteorit bol objavený v 60. rokoch 20. storočia Austrálii. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci ho teraz podrobne preskúmali a učinili obrovský objav. Ako informuje portál Phys, našli v ňom najstarší materiál na svete, ktorý datovali do obdobia spred 7,5 miliardy rokov.

Je to jedna z najzaujímavejších štúdií, na akých som pracoval,“ povedal Philipp Heck docent na Chicagskej univerzite a hlavný autor článku v zborníku Národnej akadémie vied.Toto sú najstaršie materiály, aké sme kedy našli a hovoria nám o tom, ako sa v galaxiách tvorili hviezdy,“ dodal.

Meteorit Murchinson. Foto:: User:Basilicofresco [CC BY-SA]
Meteorit, ktorý vedci skúmali sa nazýva Murchinson podľa oblasti, v ktorej bol nájdený a váži okolo 100 kilogramov. Nachádzajú sa v ňom organické látky a starý kozmický prach. Vedci časť meteoritu podrvili a začali organické látky rozpúšťať v kyseline. Meteorit mimochodom nie je bez arómy, údajne smrdí ako zhnité arašidové maslo. Túto „hnilobu“ zlikvidujú práve kyselinou a ostane im iba kozmický prach.

Je to akoby ste spálili kopu sena, aby ste v nej našli ihlu,“ prirovnáva Heck proces rozpúšťania organického materiálu. Následne zrnká prachu o veľkosti od 2 do 30 mikrónov analyzovali pomocou izotopu neónu a datovali ho, pričom niektoré zrná mali vek až 7 miliárd rokov.

Tím vedcov  analyzoval 40 „presolárnych zŕn“ a zistil, že väčšina častíc má 4,6 až 4,9 miliardy rokov. Najstaršie častice v skúmanom meteorite mali však rekordných 7,5 miliardy rokov.

V porovnaní s tým, že Slnko a následne aj naša Zem a slnečná sústava vznikli pred 4,6 miliardami rokov, sú tieto nálezy neuveriteľne staré a je jasné, že prach musí pochádzať z mimo našej slnečnej sústavy.

Tento objav môže vedcom priniesť cenné informácie o vzdialených sústavách a vzniku vesmíru, ako aj procesoch, ako sa formoval náš vesmír.

Uložiť článok

Najnovšie články