Odchyt sršňov. Foto: SITA

Hniezdo sa nachádzalo v štáte Washington.

Ako sme vás už informovali aj v minulosti, do USA, konkrétne do štátu Washington, sa dostali ázijské vraždiace sršne  –  sršeň mandarínsky (Vespa mandarina). Tieto nepôvodné druhy sú postrachom pre miestne včely, keďže sa proti ním nedokážu brániť, pričom úľ dokážu zlikvidovať v priebehu niekoľkých hodín.

Tieto sršne pritom dorastajú do veľkosti až 4,5 centimetra a rozpätie krídiel majú okolo 7,5 centimetra. Vyše 6 milimetrov dlhé žihadlo dokáže vstreknúť veľké množstvo silného jedu.

Našli hniezdo

Vo štvrtok 22. októbra sa entomológom washingtonského ministerstva poľnohospodárstva podarilo lokalizovať hniezdo týchto sršňov na pozemku neďaleko hraníc s Kanadou, uvádza portál Science Alert.

Vraždiaci sršeň. Foto: SITA

To ale prechádzalo dlhým prípravám. Aby našli hniezdo, museli najprv nájsť a chytiť sršne, ktoré potom sledovali. To urobili tak, že opatrne priviazali na tento nepríjemný hmyz drobné sledovacie zariadenie. Pomocou neho dokázali následne lokalizovať úľ, keď sa sršeň vrátil domov.

Vraždiaci sršeň. Foto: SITA

Dôsledná akcia

V sobotu ráno tesne pred svitaním prišiel tím pracovníkov oblečený v ochranných kombinézach, aby si s nebezpečným hmyzom poradil. Sršne však nelikvidovali chemicky či ohňom, ale zvolili sofistikovanejšiu metódu.

Odchyt sršňov. Foto: SITA
Odchyt sršňov. Foto: SITA

Pomocou špeciálneho vysávača ich jednoducho vysali z dutiny stromu, kde mali hniezdo. Predtým však celý strom obalili, aby žiadny sršeň nemohol uniknúť a jediná cesta bola do vysávača. O úspechu celej operácie informovalo ministerstvo na Twitteri.

Odchyt sršňov. Foto: SITA

Je ich pravdepodobne viac

Ministerstvo sa domnieva, že takýchto úľov sa v štáte Washington nachádza viac. Je dôležité proti ním bojovať a zlikvidovať všetok invazívny hmyz do doby, kým nebude neskoro.

Odchyt sršňov. Foto: SITA

Nie je pritom jasné, ako sa hmyz do Ameriky dostal, pravdepodobne ale pricestoval v rámci medzinárodných zásielok schovaný medzi tovarom.

Sršne sú nebezpečené najmä pre včely, ktorých larvami sa živia. Zvyčajne napadnú celý včelí úľ, kde jedincov zabíjajú tak, že im silnými čeľusťami odstrihnú hlavu a následne vykradnú celý úľ. Sršne pochádzajú pôvodom z Japonska, kde každoročne zomiera niekoľko desiatok ľudí na ich uštipnutie.

Japonské včely si proti sršňom vyvinuli evolučne zbraň. Keď do ich hniezda priletí sršeň – prieskumník, toho okamžite včely pokryjú a začnú vibrovať krídlami, čím zvýšia teplotu v úli na takú úroveň, že sršňa upečú. Americké či európske včely však takúto schopnosť nemajú.

Uložiť článok

Najnovšie články