Foto: Pixabay

Prípad čínskeho študenta zaujal lekárov.

Nepil, no aj tak bol opitý. Lekárov zaujal prípad študenta, ktorý sa opil vždy, keď zjedol stravu bohatú na cukry. Možno si poviete, že to nie je také zlé a viacerí by si možno zavtipkovali, že také niečo by pokojne prijali. Avšak u študenta problém dospel až do takého štádia, že sa mu poškodila pečeň. Informuje o tom portál IFL Science

Poškodenie pečene sa nám často spája s nadmernou konzumáciou alkoholu, no nemusí to byť iba ním. Známe je tiež ochorenie NAFLD, teda nealkoholová tuková choroba pečene.

Tú mal aj pacient, ktorého liečil doktor Jing Yuan z Čínskeho hlavného pediatrického ústavu spolu s kolegami. Tí zistili, že mladík trpí tzv. ABS (Auto-brewery syndrome), čo znamená, že jeho organizmus si sám dokázal vyrábať alkohol a ten poškodzoval pečeň.

Tento syndróm je spojený s kvasinkami, ktoré v tele premieňajú cukry na alkohol. Avšak u študenta liečba proti kvasinkám nezaberala a mal na ne aj negatívny výsledok.

Foto: Nephron [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Yuan započal výskum a zistil, že alkohol v tele študenta vzniká kvôli črevnej baktérii Klebsiella pneumonia.

Boli sme prekvapení, že baktéria dokáže vyrobiť toľko alkoholu. Keď je telo preťažené a nedokáže odburávať alkohol, ktorý produkujú tieto baktérie, môže sa vyvinúť NAFLD aj keď nepijete alkohol,uviedli autori štúdie.

Takmer každý človek má v črevách túto baktériu, väčšinou však produkuje iba malé množstvo alkoholu. No v niektorých prípadoch dokážu produkovať až 4 či 6-násobok alkoholu ako je bežné.

Yuan zistil, že táto abnormálna činnosť baktérie Klebsiella pneumonia je veľmi rozšírená. Až u 60% ľudí môže za ochorenie NAFLD práve táto baktéria.

Foto: BruceBlaus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Aby sa potvrdilo, že Klebsiella pneumonia naozaj vytvára alkohol, Yuan vykonal testy na myšiach. Tie kŕmil aktívnymi kmeňmi baktérie. Do mesiaca sa u nich rozvinul NAFLD a po ďalšom mesiaci už boli pozorované zmeny na pečeni. Odstránenie baktérie zastavilo účinky, čo potvrdilo Yuanov predpoklad.

Pokiaľ ide o študenta, tomu boli podávané antibiotiká, ktoré baktériu zničili a bola mu nasadená diéta s nízkym obsahom cukrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )