aktuálna správa
Ústavný súd potvrdil správu, ktorú včera večer priniesla TV Markíza.

Ústavný súd (ÚS) SR v utorok (13. 7.) pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 9. júla stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

O samotnom súlade vyhlášky s Ústavou SR bude ešte rozhodovať. ÚS zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ z 10. júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semaforu na zelené, červené a čierne.

Ústavný súd dnes potvrdil túto informáciu tlačovou správou – je v nej uznesenie o prijatí podnetu poslancov na ďalšie konanie. Kým sa konanie neuskutoční, platné budú podmienky prechádzajúcej vyhlášky.

Informácie neboli jasné

Exkluzívne informáciu priniesla TV Markíza. Problémom pri vyhláške bola zrejme práve povinná karanténa, z ktorej bola cesta von jedine cez PCR test, ktorý sa uskutočnil na 5. deň.

Foto: pexels

Rovnako ruší aj nové pravidlá pri testovaní pendlerov. Súd tak obnovil platnosť predchádzajúcej vyhlášky, čo znamená, že do platnosti by mal opäť vstúpiť cestovateľský semafor, ktorý rozdeľoval krajiny podľa farieb a presne určoval podmienky návratu na Slovensko. Karanténa pre neočkovaných bude v tejto chvíli nepovinná. Viac informácií poskytne ÚS už dnes.

Denník N k tejto téme dodal, že jedným z hlavných dôvodov pozastavenia je výnimka pre ľudí po prvej dávke vakcíny, ktorí sa vracajú na Slovensko.

Policajné hliadky, ktoré vykonávajú kontroly pri vstupe na Slovensko, sú na hraniciach úplne legitímne a ich kontroly budú naďalej pokračovať. Po rokovaní vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Reagoval tak na rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), ktoré možno pozastaví vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorý kontroly nariadil.

Správu aktualizujeme.

Podnet napádal vyhlášku za diskrimináciu

Ako hovorí oficiálne uznesenie Ústavného súdu, navrhovatelia tvrdia, že napadnutý právny predpis nepriamo núti k očkovaniu pod hrozbou úplnej straty práva na slobodu pohybu a pobytu a hrozbou obmedzenia práva na prácu, a to bez možnosti využitia ekonomicky prijateľnejšieho antigénového testu.

Štát má podľa navrhovateľov motivovať občanov k očkovaniu rôznymi bonusmi. Takéto zvýhodňovanie však nesmie mať podobu znižovania štandardu (obmedzenia) základných práv a slobôd nezaočkovaných osôb.

Ústavný súd prijal návrh 31 opozičných poslancov parlamentu na ďalšie konanie v celom rozsahu, o samotnom súlade vyhlášky s Ústavou SR bude ešte rozhodovať.

Uložiť článok

Najnovšie články